Biely dom chce zaviesť daň z ťažby

Biely dom považuje trh s ťažobnými surovinami za škodlivý pre životné prostredie a málo ekonomicky prospešný. Snaží sa preto presvedčiť Kongres, aby schválil až 30-percentnú daň z klimatických zmien. Táto by sa vzťahovala na ťažiarov kryptomien.

od Simona

Daň z ťažby

Daň by mala motivovať spoločnosti na ťažobnom trhu, aby pri svojej činnosti zohľadňovali tzv. sociálne škody. Rada ekonomických poradcov prezidenta USA odôvodňuje potenciálnu daň aj tým, že by sa mala platiť z dôvodu potreby „boja proti zmene klímy“.

„V súčasnosti spoločnosti, ktoré ťažia kryptomeny, nemusia znášať všetky náklady, ktoré spôsobujú ostatným, v podobe miestneho znečistenia, vyšších cien energie a vplyvu zvýšených emisií skleníkových plynov na klímu,“ uviedla Rada.

Daň by sa zavádzala postupne počas troch rokov, pričom v prvom roku by sa začínala na úrovni 10 %, potom by sa zvýšila na 20 % a nakoniec na 30 %. Odhaduje sa, že počas 10 rokov by priniesla príjmy vo výške 3,5 miliardy USD.

Ekonóm Rady, ktorý sa vyjadril pre Yahoo, dodal, že ekonomické prínosy ťažby kryptomien zostávajú „nejasné“, pričom naďalej pretrvávajú obavy týkajúce sa finančnej stability odvetvia a environmentálnych rizík.

Kritika tejto myšlienky

Ťažbu ako priemyselné odvetvie kritizujú environmentálne organizácie a ľavicoví politici. Mnohí poukazujú na to, že bitcoinová sieť produkuje veľké množstvo energie, čo negatívne ovplyvňuje klímu. Odvetvie čoraz viac využíva obnoviteľné zdroje energie, čo však kritikov neukľudňuje.

Nový nápad Bieleho domu je súčasťou širšej politiky. V apríli 2022 skupina aktivistov z Demokratickej strany podpísala list adresovaný Agentúre pre ochranu životného prostredia. Žiadala v ňom prešetriť, či spoločnosti, ktoré ťažia kryptomeny, neporušujú environmentálne predpisy.

Fanúšikovia bitcoinu reagovali vlastným listom adresovaným agentúre. V dokumente obhajovali myšlienku ťažby a poukazovali na to, že nie je taká škodlivá, ako sa mnohí domnievajú.

Kritici novej dane navrhovanej kolegami Joea Bidena sa domnievajú, že poplatok je zameraný na konkrétne formy spotreby energie. V rozhovore pre Yahoo News Tom Mapes, riaditeľ pre energetickú politiku v Digitálnej obchodnej komore, uviedol, že je to „len spôsob, ako ísť po odvetví, ktoré politici nepodporujú“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár