Je možné, aby sa bitcoin stal oficiálnou menou sveta?

od Martin Tkáč

Kryptomeny sa spamätávajú z posledných mesiacov a ich prijatie sa neustále uberá správnym smerom. Podľa nedávnej správy Chainalysis sa globálne prijatie digitálnych aktív medziročne zvýšilo o 880%. V popredí sú rozvíjajúce sa trhy ako Vietnam, India a Pakistan.

Vzhľadom na takú vysokú mieru adopcie je komunita kryptomien zvedavá, či by sa bitcoin mohol v blízkej budúcnosti stať globálne akceptovanou menou. Bol by to obrovský míľnik, o ktorom sníva mnoho nasledovníkov. Krajina Latinskej Ameriky – Salvador tak už urobila a z BTC je zákonné platidlo.

Je však možné, aby sa bitcoin stal oficiálnou svetovou menou?

Môže sa bitcoin stať viac než len uchovávateľom hodnoty?

Satoshi Nakamoto v bielej knihe označil bitcoin za elektronický peňažný systém peer-to-peer (P2P). BTC je navrhnutý tak, aby uľahčoval decentralizované transakcie medzi užívateľmi so skutočným vlastníctvom ich finančných prostriedkov. Pri tom všetkom nie je potrebný žiadny vládny dohľad ani sprostredkovanie.

Napriek týmto výhodám väčšina z nás nepoužíva bitcoin na uskutočnenie svojich každodenných platieb. Z dobrého dôvodu. Ak sa nad tým zamyslíte, nákup rannej kávy za BTC je pre zákazníka dosť únavný a nepohodlný proces. Navyše to pre kaviarne predstavuje obrovské riziko.

V tomto hypotetickom scenári by klient musel čakať najmenej 20-30 minút, kým jeho transakcia dosiahne 2-3 potvrdenia (doba blokovania btc je približne 10 minút). Pre spotrebiteľa je to určite nepríjemná skúsenosť, ale riziko znáša aj predávajúci. Nakoniec to môže dopadnúť tak, že pri čakaní na potvrdenie cena bitcoinu klesne.

Prijímanie kryptomien na mieste predaja môže spôsobiť problémy aj bankám a regulačným orgánom. Nehovoriac o transakčných nákladoch, ktoré keď bitcoinová sieť zažije veľkú záťaž, môžu sa vyšplhať až do nebies (v apríli 2021 sa dokonca zvýšili na 63 dolárov).

Bitcoin potrebuje efektívnu infraštruktúru

Preto bitcoiny v pôvodnej forme nie sú vhodné na každodenné platby. Namiesto toho väčšina ľudí vidí a používa BTC ako uchovávač hodnoty. Prečo? Vzhľadom na obmedzenú ponuku kryptomeny a mechanizmus deflačného delenia na polovicu.

Na to, aby sa bitcoin mohol použiť na zúčtovanie denných transakcií a stať sa zákonným platidlom na celom svete, však potrebuje efektívnu infraštruktúru podporovanú externými poskytovateľmi. Spotrebitelia tak mohli platiť za produkty a služby BTC bez toho, aby sa museli zaoberať vyššie popísanými problémami.

Využitie škálovateľného riešenia úrovne 2, ako je Lightning Network alebo bočný reťazec na báze bitcoinov, ako je Liquid Network, môže navyše zákazníkom priniesť plynulejšie zážitky. Vďaka tomu mohli vykonávať okamžité a výnosné transakcie v BTC.

A práve na tom pracujú blockchainové spoločnosti v Salvádore. Podľa nedávneho rozhovoru s niekoľkými miestnymi hráčmi latinskoamerická krajina pilotuje Liquid Network aj Lightning Network. To všetko k vytvoreniu potrebných riešení v oblasti mikroplatieb a digitálnych dlhopisov.

Čo musí priemysel urobiť?

Ako sme už spomenuli, BTC v pôvodnej podobe nie je určený na hromadné prijatie pri spracovaní platieb. Kryptomeny optimalizované pre platby, akými sú Ripple (XRP) a Stellar (XLM), zároveň ponúkajú používateľom lacné, rýchle a efektívne transakcie. Chýba im však popularita a dôvera spojená s „značkou“ Bitcoinu.

Z tohto dôvodu, ak by sa dnes nejaká kryptomena stala globálnym zákonným platidlom, pravdepodobne by to boli BTC. Na to je však potrebná efektívnejšia infraštruktúra.

Aby priemysel pritiahol ľudí, ktorí nie sú oboznámení s kryptomenami, musí začať využívať pripojenia užívateľsky prívetivých služieb tretích strán na zúčtovanie denných platieb. Správna výchova je tiež zásadná. Mnoho ľudí stále verí, že kryptomeny sú finančnou pyramídou alebo sa väčšinou používajú na nelegálne transakcie. Všetci však vieme, že je to nezmysel. Zvlášť keď vezmeme do úvahy, že v roku 2020 nezákonná činnosť predstavovala iba 0,34% z celkovej hodnoty krypto transakcií.

Významná časť svetovej populácie má však obmedzené znalosti o tejto triede aktív. Efektívne vzdelávanie pomôže nielen rozptýliť mýty a nepravdivé informácie, ale zvýši aj povedomie o tom, ako si zabezpečiť svoje mince. V konečnom dôsledku to povedie k zmene spotrebiteľského správania. Toto je kľúčový faktor pre bitcoin, aby sa dosiahol hromadný príjem a potenciálne sa stal svetom

zdroj: beicrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár