Arthur Hayes tvrdí, že Čína spustí nový boom na trhu s kryptomenami

V nedávnom blogovom príspevku Arthur Hayes, známy z BitMEX napísal, že Hongkong je kľúčom k úspechu kryptomien.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Hongkong spustí nový býčí trh?

Ako sme písali pred pár dňami, podľa medializovaných informácií hongkonský regulátor plánuje schváliť priame investície retailových investorov do kryptomien. Inštitúcia navyše prehodnotí reguláciu obchodovania s digitálnymi aktívami.

Priateľské preorientovanie Hongkongu na kryptomeny je predzvesťou návratu Číny na kapitálové trhy s kryptomenami

– hovorí Hayes.

Podľa jeho názoru, len čo sa Číňania opäť obrátia na kryptomeny, „boom sa vráti“. „Bude to pomalý proces,“ dodal.

Hayes sa tiež domnieva, že prudké a náhle znehodnotenie jüanu, podobné tomu v roku 2015, môže viesť k spusteniu ďalšej kryptomenovej bubliny. Stojí za zmienku, že to nie je prvýkrát, čo bývalý riaditeľ BitMEX povedal niečo podobné.

Dodal, že hoci sa Číňania na trhu výrazne neangažovali, neopustili ho. Súčasná globálna geopolitická situácia ich nakoniec prinúti urobiť niečo s dolármi, ktoré každý mesiac zarobia v dôsledku ich exportu. Preorientovanie Hongkongu na pro-kryptomenové centrum v regióne je podľa Hayesa súčasťou širokej stratégie Pekingu. Takže Hongkong by sa stal kryptomenovým oknom do sveta Ríše stredu?

Čína ako brána ku kryptomenám

Konkurencia so Singapurom

Hayes sa tiež domnieva, že čínska vláda začína vnímať Singapur ako najväčšiu hrozbu pre svoju dominanciu v regióne. Čína s touto krajinou súťaží o titul finančného centra Ázie. Bojujú aj o prilákanie odborníkov z nových technologických trhov.

Vnútorná politika Číny však zároveň ukazuje, že čoraz viac smeruje k diktatúre. Najnovšie bol Xi Jinping zvolený za generálneho tajomníka Komunistickej strany Číny. Dôležité však je, že to bude už jeho tretie funkčné obdobie, ktoré porušilo istý princíp čínskej politiky. V očiach odborníkov to znamená, že Ríša stredu smeruje čoraz viac k faktickej diktatúre. Úrady v tomto type režimu netolerujú nezávislé meny, a takými sú kryptomeny. Úplnú liberalizáciu bitcoinových regulácií v Číne by sme si teda vedeli len ťažko predstaviť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár