Adopcia bitcoinu v Salvádore je nízka, hovorí NBER

od Martin Tkáč

Iba 40 % obyvateľov Salvádoru si do svojho smartfónu nainštalovalo Chivo Wallet. Podľa americkej neziskovej organizácie National Bureau of Economic Research (NBER) väčšina občanov krajiny nemala záujem o aplikáciu, ktorá umožňuje platiť bitcoinami.

Adopcia bitcoinu v Salvádore nenapreduje

Minulý rok sa El Salvador dostal na titulky, keď ako prvá krajina na svete uznala bitcoin ako oficiálnu platobnú metódu. Napriek nadšeniu sprevádzajúcemu touto správou nebola iniciatíva vrelo vítaná všetkými Salvádorčanmi. Niektorí dokonca vyšli do ulíc, aby protestovali proti rozhodnutiu vlády.

Nedávna štúdia NBER zistila, že väčšina obyvateľov krajiny je v súvislosti s adopciou bitcoinov skôr negatívna. Analýza ukázala, že 68 % obyvateľov krajiny vie o existencii Chivo Wallet, no len 40 % si ju stiahlo. Navyše, takmer všetky sťahovaniea sa uskutočnili v septembri minulého roka (nie dlho po tom, čo Salvador oficiálne uznal kryptomenu za zákonné platidlo).

NBER tiež odhadol, že 75 % respondentov s účtami Chivo Wallet by si ju nestiahlo, keby vláda neuložila nové BTC adresy v hodnote 30 USD.

NBER potom uviedol, že prijatie bitcoinu ako zákonného platidla mohlo mať v Salvádore určitý pozitívny vplyv, ale digitálne aktívum zostáva pre obyvateľov do značnej miery neprijateľné:

Celkovo možno povedať, že napriek štatútu bitcoinu ako zákonného platidla a veľkým stimulom implementovaným vládou, kryptomena nie je v Salvádore väčšinou akceptovaným prostriedkom výmeny. – dodávajú odborníci.

El Salvador a bitcoin

Výhody pre Salvádor

Napriek vyššie uvedenému stojí za zmienku, že BTC poskytol krajine určité výhody.

Po prvé, záujem o krajinu výrazne vzrástol. Navyše vďaka investíciám do kryptomeny vláda postaví školy a naplánuje ďalšie investície do infraštruktúry.

Začiatkom tohto roka ministerka cestovného ruchu Salvádoru Morena Valdezová poznamenala, že prílev turistov do krajiny sa zvýšil o viac ako 30 %, odkedy bol BTC uznaný ako platidlo.

Implementácia bitcoinu priniesla sektoru prospech. Viac turistov a investorov prišlo do Salvadoru, aby videli, ako kryptomena funguje. Uskutočnili sme prieskum, aby sme skontrolovali aktivitu pred a po.

Sektor cestovného ruchu vzrástol v novembri a decembri o viac ako 30 %. Očakávania oživenia v tomto sektore boli dokonca prekonané, keďže sa predpokladal prílev 1,1 milióna turistov – povedala.

zdroj: beincrypto.com, freepik.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár