Vznikne v roku 2024 na Bitcoine stablecoin?

Svet kryptomien sa naďalej vyvíja rýchlym tempom a nedávna prognóza analytikov spoločnosti CoinShares poukazuje na veľkú zmenu v roku 2024. Podľa ich najnovšej správy by sa mohol objaviť stablecoin založený na Bitcoine (BTC). Mohol by konkurovať súčasným stablecoinom v odvetví z hľadiska rýchlosti a nákladov. Takýto scenár by mohol byť míľnikom nielen pre Bitcoin, ale pre celý sektor kryptomien.

od Martin Tkáč

Stablecoiny na báze Bitcoinu?

Christopher Bendiksen, vedúci výskumu Bitcoinu v spoločnosti CoinShares, sa spolu s analytikom Matthewom Kimmelom domnievajú, že rok 2024 bude pre Bitcoin v oblasti stablecoinov kľúčový. Predpovedajú, že konečne budú existovať životaschopné vývojárske projekty ako dostupné nástroje pre používateľov. To by bol významný krok vpred.

„Celkovo predpokladáme, že projekt Bitcoinu, ktorý bude konkurovať v modernom stablecoinovom sektore, bude používateľom ľahko dostupný už v tomto roku.“

Úspešný stablecoinový projekt založený na Bitcoine by sa mohol vyrovnať nielen rýchlosťou a nákladmi alternatívam. Mohol by tiež zlepšiť peňažné vlastnosti Bitcoinu a jeho odolnosť voči cenzúre. Technické prekážky však pretrvávajú. Architektúra Bitcoinu nebola pôvodne navrhnutá s flexibilitou na spracovanie externých aktív, ako sú tokeny založené na dolároch, tvrdí CoinShares.

„Nielenže architektúra Bitcoinu bola pôvodne navrhnutá bez flexibility, ktorá by prirodzene podporovala externé aktíva, ako sú tokeny založené na dolároch. História však tiež ukázala, že prijatie stablecoinov má tendenciu presúvať sa k platforme, ktorá ponúka najlacnejšie transakčné náklady a najvyššiu rýchlosť.“

Budúce vyhliadky stablecoinu Bitcoin

Niekoľko spoločností zaoberajúcich sa Bitcoinom, ako napríklad Stacks, RSK a Liquid Network, už vytvorilo stablecoiny na druhej vrstve siete Bitcoin. Medzi príklady patria USDA, Dollar on Chain (DoC), rDAI (RDAI) a Tether na báze Liquid (L-USDT).

Jednou zo spoločností, ktorá tvrdí, že čoskoro spustí stablecoin na bitcoinovom blockchaine vo formáte „bitRC20“, je bitSmiley Labs, podporovaná venture kapitálovou vetvou kryptomenovej burzy OKX. Ich „bitUSD“ bude údajne nadmerne zabezpečený a všetky transakcie budú viditeľné v bitcoinovom blockchaine. Podľa ich bielej knihy však bude bitUSD len „mierne“ naviazaný na americký dolár.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár