V Bielorusku nový prezidentský dekrét umožňuje bezplatné obchodovanie s kryptomenami

V Bielorusku nový prezidentský dekrét umožňuje bezplatné obchodovanie s kryptomenami

Bieloruská vláda so súhlasom prezidenta Alexandra Lukašenka oficiálne potvrdila svoju podporu voľnému obehu kryptomien.

od Simona

Bielorusko formálne podporuje bezplatné obchodovanie s kryptomenami

Bielorusko dlhodobo ponúka výhodné podmienky pre spoločnosti založené na technológii blockchain a pôsobiace na trhu s kryptomenami. Teraz štát v tejto veci opäť potvrdil svoj postoj. Kancelária prezidenta Lukašenka oznámila, že v pondelok podpísal dekrét s názvom „O registri adries virtuálnych peňaženiek a obchodovaní s kryptomenami“.

V súlade s dekrétom Bielorusko neustále rozvíja právny rámec pre reguláciu digitálnych aktív. Ako sa ukazuje, na rozdiel od väčšiny krajín bývalá komunistická republika súhlasila s voľným pohybom digitálnych aktív.

Dokument načrtáva právny základ pre tzv. Hi-tech Park na sledovanie registrovaných adries kryptomenových peňaženiek, ktoré sa používajú na nelegálne aktivity. V dekréte sa môžeme dočítať, že hlavným motívom bieloruskej vlády je „chrániť účastníkov trhu digitálnych aktív pred stratou majetku a zabrániť neúmyselnému zapojeniu sa do činností zakázaných zákonom“.

Rada ministrov v Bielorusku je oprávnená prijať prezidentský dekrét do troch mesiacov od dátumu zverejnenia.

Bielorusko priateľské voči kryptomenám

Bieloruské experimenty s kryptomenami sa začali v roku 2018. Práve vtedy vláda legalizovala obchod s digitálnymi aktívami a zaviedla daňové úľavy pre jednotlivcov a spoločnosti pôsobiace v tomto sektore.

Bolo to súčasťou stratégie zmeniť Bielorusko na medzinárodný technologický raj. To sa malo dosiahnuť podporou zahraničných investorov, aby sa k nemu pripojili v pohodlných a produktívnych podmienkach.

V roku 2020 spustila bieloruská štátna banka vlastnú platformu na výmenu kryptomien. Prezident Lukašenko tiež koncom minulého roka navrhol využiť prebytok zdrojov elektriny krajiny na ťažbu kryptomien.

Zatiaľ čo Bielorusko naďalej vytvára ekosystém, v ktorom môžu projekty voľne fungovať bez strachu z regulačnej kontroly, jeho sused Rusko stále zaostáva. Centrálna banka krajiny nedávno navrhla úplný zákaz používania digitálnych aktív.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár