Hrozí v USA krach na trhu s nehnuteľnosťami? Fed môže znížiť úrokové sadzby skôr

Opakuje sa rok 2008 a hrozí nám krach na trhu s nehnuteľnosťami? Táto téma sa objavuje v amerických médiách. Fox Business okrem iného varuje pred masívnym zlyhaním na tomto trhu. To by však mohlo znamenať dobrú správu pre fanúšikov bitcoinu.

od Martin Tkáč

Krach na trhu s nehnuteľnosťami

Howard Lutnick napríklad varuje, že platobná neschopnosť vo výške 700 miliárd USD je veľmi reálna. Na druhej strane Larry McDonald, expert na trh a zakladateľ The Bear Trap Report, dodal, že do roku 2027 dosiahne splatnosť dlhu komerčných nehnuteľností 2,2 bilióna USD.

Problémom pre majiteľov nehnuteľností sú stále pomerne vysoké úrokové sadzby v USA. Nejde však len o to. Ak na trhu s bývaním dôjde k poklesu cien za meter štvorcový, investori (presnejšie: majitelia komerčných nehnuteľností) môžu byť nútení vložiť do svojich nehnuteľností viac kapitálu.

Akoby to nestačilo, komerčné prenájmy nie sú na vysokej úrovni. Don Peebles, generálny riaditeľ spoločnosti Peebles Corporation, poukázal napríklad na to, že vo Washingtone DC a v dňoch špičky je obsadených približne 25 % kancelárií. To je málo vzhľadom na to, že ide o hlavné mesto USA. Prázdne priestory možno nájsť aj v newyorskej Empire State Building. Podľa odborníka to nie je len dôsledok hľadania úspor, ale aj niektorých kultúrnych zmien:

Pandémia COVID-19 zmenila spôsob, akým ľudia pracujú.

A zdôraznil, že úrokové sadzby sú však stále vysoké.

Fed bude musieť úrokové sadzby znížiť.

To nás vedie k záveru, že rastúce obavy z krachu na trhu s nehnuteľnosťami a potenciálneho zopakovania roku 2008 môžu znamenať, že Fed bude musieť rýchlo znížiť úrokové sadzby. Podľa Peeblesa „nižšie úrokové sadzby zachránia niektoré budovy, niektorých majiteľov, ale nie väčšinu“.

Spoločnosť Capital Economics priliala ešte viac do sporáka:

„Očakávame, že príznaky problémov sa zintenzívnia už v tomto roku, keď sa skončí predlžovanie úverov. Mnohí dlžníci budú nútení vložiť nový kapitál, vrátiť aktíva veriteľom alebo ich predať na slabom trhu. Aktíva vrátené veriteľom sa nakoniec tiež dostanú na trh, čo prispeje k väčšej transparentnosti cien a väčšiemu poklesu ocenenia.

Orgány Federálneho rezervného systému sa medzitým stretnú už o päť dní. Podľa FedWatchTool je nepravdepodobné, že znížia úrokové sadzby, a ponechajú ich v súčasnom pásme. Zníženie o 25 bázických bodov očakáva len 2,6 % účastníkov trhu. S výnimkou toho, že by mohlo ísť o jedno z posledných stretnutí Jeroma Powella s jeho kolegami, po ktorom zostanú sadzby nedotknuté.

Kryptomenový trh čaká na zníženie úrokových sadzieb, keďže nižšie depozitné sadzby uvoľnia kapitál, ktorý je dnes zmrazený a nemá vplyv na obchodovanie s bitcoinom. Zníženie sadzieb tiež oslabí dolár, čo sa premietne do skokového nárastu ceny zlata. Je možné, že sme veľmi blízko k realizácii tohto scenára.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár