Tonga - hlavné dva faktory prijatia bitcoinu

Tonga – hlavné dva faktory prijatia bitcoinu

od Rastislav Vasilišin

Jedna z mojich 10 predpovedí pre tento rok bola, že viac krajín prijme Bitcoin ako zákonné platidlo.

Salvádor sa stal prvou krajinou, ktorá prijala bitcoiny a teraz sa Tonga chystá skopírovať celú salvádorskú bitcoinovú legislatívu.

Zdá sa, že je ďalšie domino na spadnutie smerom k bitcoinovému štandardu.

Dva hlavné faktory prijatia

Primárny faktorom pre Tongu, ktorá prijala bitcoiny, sú remitencie. 

Podľa Svetovej banky je podiel remitencii Tongy voči HDP na úrovni 39 %, čo je najvyšší pomer na svete.

Sekundárnym motorom môže byť nadchádzajúca emisia digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC).

Väčšina krajín v súčasnosti vyvíja CBDC a niektoré môžu byť vydané do obehu aj v tomto roku. O CBDC som písal veľakrát v minulosti, takže nebudem zachádzať do podrobností.

Jednoducho povedané, menšie krajiny nedokážu držať krok s týmito technologiami.

Aj v dôsledku toho CBDC budú vodou na mlyn pre bitcoin. Keď politici v rozvojových krajinách začnú čeliť voľbe medzi digitálnym dolárom a bitcoinom, uvedomia si, že s bitcoinom budú stále držať kontrolu nad svojou monetárnou politikou.  

Našťastie to niektorí začínajú chápať a začínajú schvaľovať bitcoin ako zákonné platidlo namiesto digitálneho dolára alebo juanu.

Je vysoko pravdepodobné, že v priebehu 10 rokov bude takto uvažovať stále viac krajín. Najmä tie menšie s obrovským trhom s remitencii a prístupom k obnoviteľným zdrojom energii ako Tonga alebo El Salvador. 

Napríklad sa odhaduje, že prijatím bitcoinového štandardu Salvádor ušetrí 400 miliónov v prvom roku na remitenciách a zarobí viac ako 1 miliardu dolárov na ťažbe bitcoinov z obnoviteľných zdrojov.

Je dôležité si uvedomiť, že počas posledných desaťročí mali tieto krajiny na výber len dve možnosti:  socialistický režim alebo vojenská junta. 

Bitcoin by mohol prelomiť tento chorý cyklus a predstavuje riešenie, ako oddeliť peniaze od skorumpovaných politikov a štátu. 

Dnes už majú tri voľby, socializmus, fašizmus, alebo bitcoin. Prvé dve už majú za sebou. Bitcoinový štandard predstavuje nádej. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár