Salvádor povedal MMF „nie“. Bitcoin zostane zákonným platidlom v krajine

Salvádor odmietol odporúčanie Medzinárodného menového fondu (MMF) zrušiť bitcoin ako zákonné platidlo. Minister financií krajiny "nahnevane" povedal: "Žiadna medzinárodná organizácia nás nebude do ničoho nútiť."

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Salvador hovorí nie MMF

Salvadorská vláda odmietla odporúčanie Medzinárodného menového fondu (MMF) odstrániť bitcoiny ako zákonné platidlo v krajine.

MMF predtým vyzval El Salvador, aby prestal používať bitcoin ako zákonné platidlo a rozpustil zverenecký fond vo výške 150 miliónov dolárov vytvorený podľa zákona o bitcoinoch.

Salvádorský minister financií pre miestnu televíznu stanicu povedal, že bitcoin je dnes záležitosťou „suverenity“ jeho krajiny. Podľa médií „nahnevane“ povedal:

Žiadna medzinárodná organizácia nás do ničoho nenúti.
Krajiny sú suverénne a suverénne rozhodujú o verejnej politike – dodal minister financií.

salvador

MMF: Náklady prevažujú nad výhodami

Ako však uvádza MMF, „v blízkej budúcnosti budú skutočné náklady na implementáciu Chivo a zavedenie zákona o bitcoinoch prevážia potenciálne výhody.“

Medzinárodný menový fond tiež odporučil, aby salvadorská vláda začala spoplatňovať používanie svojej digitálnej peňaženky Chivo. Okrem toho MMF chce, aby úrady prestali dávať 30 dolárov v bitcoinoch každému, kto sa zaregistruje na používanie mobilnej aplikácie Chivo.

Napriek vyššie uvedenému salvadorská vláda nevidí potrebu obmedzovať rozsah svojho zákona o bitcoinoch. Súhlasil len s tým, že by sa mohla posilniť regulácia kryptomien.

Pripomeňme, že Salvádor prijal bitcoin ako svoju národnú menu so štatútom zákonného platidla spolu s americkým dolárom v septembri minulého roka. Odvtedy krajina pridala do svojej pokladnice až 1 801 BTC. Vláda dokonca nakupovala kryptomeny počas nedávneho prepadu cien.

Začiatkom januára El Salvador oznámil, že sa pripravuje 20 zmeniek týkajúcich sa právnej štruktúry jeho bitcoinových dlhopisov. Prezident Nayib Bukele verí, že to bude veľký úspech.

Očakáva tiež, že v tomto roku prijmú BTC ako zákonné platidlo ďalšie dve krajiny. Navyše tvrdí, že je pred nami „gigantický nárast ceny“ bitcoinu.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár