Ray Dalio varuje pred vojnou medzi USA a Čínou

Zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates Ray Dalio varoval, že USA a Čína sú „na pokraji vojny“ a „nie sú schopné spolu hovoriť“. Miliardár dodal, že vzťahy medzi oboma superveľmocami sa „zhoršujú“ natoľko, že by sa mohol zrútiť vzájomný obchod. Očakáva sa, že nasledujúcich 18 mesiacov bude prelomových pre celý svet.

od Martin Tkáč

Newsletter news

USA a Čína sú na pokraji vojny, tvrdí Ray Dalio

Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho svetového správcu aktív Bridgewater Associates, v nedávnom príspevku na sieti Linkedin varoval, že USA a Čína sú na pokraji vojny. Miliardár, ktorý Čínu navštevuje pomerne pravidelne a nadviazal tam úzke vzťahy, sa podelil o svoje postrehy z nedávnej 13-dňovej cesty do tejto krajiny.

Dalio priznal, že sa obáva, že sme na prahu vojny USA s ríšou stredu.

„Chcem zdôrazniť, že keď hovorím, že USA a Čína sú na pokraji vojny, nechcem povedať, že tento okraj nevyhnutne prekročia. Chcem povedať, že sú veľmi blízko k prekročeniu červených čiar, ktorých prekročenie ich neodvolateľne posunie na pokraj vojny, ktorá im spôsobí škody a vážne, nezvratné negatívne dôsledky vo svetovom poriadku,“ zdôraznil.

Ako príklad uviedol inváziu Ruska na Ukrajinu, ktorá spôsobila veľké škody regionálnym ekonomikám. V prípade konfliktu medzi USA a Čínou by však boli dôsledky ešte horšie.

Vojna

Rozhodujúcich je 18 mesiacov

Zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates tiež varoval, že nasledujúcich 18 mesiacov bude pre Čínu a USA veľmi rizikovým obdobím. Najmä kvôli prezidenstskej kampani v USA. Podľa jeho názoru je to živná pôda pre „politických jastrabov“.

„Politické načasovanie volebného cyklu medzi súčasnosťou a voľbami v roku 2024 v USA a na Taiwane pravdepodobne povedie k väčšiemu protičínskemu tlaku zo strany Američanov,“ pokračoval.

Dodal, že „vzťahy medzi USA a Čínou sa zhoršujú natoľko, že existujú dôvody na obavy, že protičínske nálady by mohli spôsobiť, že obchodovanie s Čínou sa bude podobať obchodovaniu s Ruskom, čo povedie ku kolapsu americko-čínskeho obchodu“. Na druhej strane by to „malo podobne škodlivé hospodárske dôsledky“ ako hospodársky konflikt s Moskvou.

„Prinajmenšom by to spôsobilo vážne hospodárske dôsledky pre USA, Čínu a svet a mohlo by to viesť k vojenskej vojne,“ dodal.

Dnes nie je deň na začatie vojny

Ministerstvo obrany USA medzitým tento týždeň odhalilo, že úrady sa sústreďujú na potenciálny konflikt s Čínou, ale presadzujú stratégiu odstrašenia. Cieľom Washingtonu je, aby sa Peking bál začať vojnu. Lenže nemožno vylúčiť, že USA budú v budúcom konflikte agresorom. Keď totiž vidia rastúcu silu Ríše stredu, možno budú chcieť tento proces zastaviť. Ak mierové metódy zlyhajú, konečným riešením by mohol byť kinetický útok.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár