Prečo bitcoin padá?

Cena bitcoinu klesla na najnižšiu úroveň za posledné mesiace. Jedným z faktorov tohto poklesu boli výroky americkej centrálnej banky, ktorá potvrdila zvýšenie úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti.

od Rastislav Vasilišin

Ale to nie je všetko.

Ďalším z veľkej časti ignorovaným faktorom je situácia v Kazachstane. Táto obrovská stredoázijská krajina bola nedávno zasiahnutá najväčšími politickými nepokojmi za posledných 30 rokov. 

Demonštrácia proti rastúcim cenám palív sa za pomoci dobre organizovaných skupín rýchlo zvrtla na násilie a demonštranti sa zmocnili budov v najväčšom meste Almaty.

Ako to súvisí s Bitcoinom?

Tieto udalosti v Kazachstane vyvolali obavy o kapacitu a bezpečnosť bitcoinovej siete.

Po čínskom krypto zákaze z mája 2021 sa obrovské množstvo ťažby bitcoinov presunulo do Kazachstanu.

Podľa Cambridge Centre For Alternative Finance, Kazachstan spracováva takmer pätinu celkovej  ťažby bitcoinov a po USA je druhým najväčším centrom pre ťažiarov na svete. 

Zdá sa, že vypnutie internetu zasiahlo bitcoinovú sieť, pretože len niekoľko hodín po blackoute Hashrate poklesol o 12 percent. Hashrate je stručne povedané výpočtová sila bitcoinovej siete. 

Tieto udalosti mohli viesť k reťazovému efektu, kde sa tradičný investori postupne začali presúvať do menej rizikových aktív.

Kazachstan je najväčším producentom uránu na svete a ceny uránu boli v dôsledku nepokojov taktiež nepriaznivo zasiahnuté.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár