Obtiažnosť ťažby BTC klesá o 28%: Najväčšia negatívna korekcia v histórii

od Martin Tkáč

Posledné údaje od analytickej spoločnosti Glassnode ukazujú, že náročnosť ťažby bitcoinov sa znížila o 28%. Toto je najväčšia negatívna korekcia v histórii tejto kryptomeny.

Čo je korekcia ťažkostí s ťažbou bitcoinov?

Aby bolo jasné, náročnosť ťažby bitcoinov je metrika, ktorá popisuje, aké ťažké je pre baníkov ťažiť nový blok v sieti. So zvyšujúcou sa obtiažnosťou sa ťažba stáva ťažšou a baníci musia minúť viac výpočtového výkonu, aby našli hash nasledujúceho bloku, a naopak. So zvyšujúcim sa počtom baníkov sa zvyšuje aj hashova rýchlosť, čo zase zvyšuje bezpečnosť a odolnosť siete.

Rovnako ako cena sa však líšia aj náročnosť ťažby bitcoinov. Automaticky sa upravuje po vyťažení každých 2016 blokov. Tento proces trvá asi dva týždne, pretože priemerný čas extrakcie pre každý blok je 10 minút. Toto sa nazýva úprava obtiažnosti ťažby bitcoinov. Všeobecne sa obtiažnosť mení, keď do siete vstupuje alebo z nej odchádza určité množstvo frekvencie hah.

oKrypteSHOP

Zákaz Číny ťažiť bitcoiny

V priebehu rokov hashovacia sila bitcoinovej siete neustále rástla. Až 65% pochádzalo od čínskych baníkov. To v minulosti viedlo k mnohým kontroverziám. Niektorí tvrdili, že bitcoinová sieť je centralizovaná, pretože väčšina ťažiarov je sústredená v jednom regióne.

V druhom štvrťroku 2021 začala byť Čína voči baníkom príliš agresívna. Krajina začala úplný zákrok proti BTC baniam. Výsledkom je, že Čína naďalej stráca svoju dominanciu, pretože baníci sú nútení vypnúť svoje stroje a migrovať do ďalších krajín, ako sú USA a Kazachstan.

Aj keď sa zdá, že čínsky zákaz je z krátkodobého hľadiska negatívnym vývojom, z dlhodobého hľadiska pomôže zvýšiť decentralizáciu a bezpečnosť siete BTC. Migrácia hash rate z Číny odstraňuje nadmernú koncentráciu ťažobnej kapacity v tejto krajine, a tým vylučuje možnosť tzv. „Čínsky útok 51%“.

Čo to znamená pre bitcoin minerov?

Po negatívnej korekcii došlo aj k poklesu hashovej rýchlosti bitcoinu. K tomuto písaniu je celková hašovacia rýchlosť podľa blockchain.com najnižšia za rok – 87,6 M TH / s. To znamená pokles o viac ako 50% za menej ako dva mesiace. V máji dosiahla hašovacia rýchlosť historické maximum 180M TH / s.

V každom prípade pokles hashovacej rýchlosti naznačuje, že v ťažbe blokov existuje menšia konkurencia. Keď noví hráči začnú využívať túto príležitosť, hash rate pravdepodobne začne opäť stúpať.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár