Meta bude bojovať proti fake news pomocou neviditeľných vodoznakov

Meta na sociálnych sieťach oznámila neľútostný boj fake news. Ide o falošné správy, ktoré sú podporené fotografiami generovanými umelou inteligenciou. Na tento účel bude Meta používať model založený na hlbokom učení, ktorý bude na obrázkoch AI aplikovať pre používateľov neviditeľné vodoznaky. Vďaka tomu sa sociálne médiá zbavia fakenews. Bude to však dostatočne efektívne riešenie?

od Martin Tkáč

AI bude kontrolovať AI. Meta si našla cestu k fake news

Gigant sociálnych médií Meta má v úmysle zaviesť neviditeľné vodoznaky na všetky obrázky vytvorené pomocou umelej inteligencie. Meta dynamicky pracuje na svojej vlastnej umelej inteligencii, teda Meta AI. V správe zo 6. decembra spoločnosť odhalila, že ku všetkým obrázkom generovaným pomocou príkazu „Imagine with Meta AI“ bude čoskoro pridaná funkcia neviditeľného vodoznaku. Podľa korporácie bude takéto generovanie obrazu s Meta AI vyzerať presne ako v prípade DALL-E alebo Midjourney. Stačí zadať výzvu a Meta AI vytvorí obrázok za pár sekúnd.

Vodoznaky budú pridané pomocou špeciálneho modelu AI založeného na hlbokom učení. To všetko preto, aby sa zabránilo používaniu obrázkov generovaných AI na vytváranie realisticky vyzerajúcich falošných správ, ktoré sa na sociálnych sieťach ukázali ako skutočný mor. Je vhodné dodať, že vodoznak s názvom „Imagine with Meta AI“ má byť odolný voči akejkoľvek manipulácii s obrázkom, ako je orezanie, zmena farby (jas, kontrast) či robenie screenshotov.

Fake news využívajúce AI predstavujú hrozbu pre spoľahlivosť informácií

Meta poznamenáva, že v počiatočnej fáze budú vodoznaky dostupné iba pre obrázky vytvorené pomocou Meta AI. Postupom času však spoločnosť plánuje zaviesť túto funkciu aj do ďalších služieb Meta, ktoré využívajú obrázky generované pomocou umelej inteligencie. Efektivita a presnosť označovania takýchto obrázkov je prekvapivá, no tento smer je nutnosťou, ak vezmeme do úvahy, koľko falošných správ na základe fotiek vygenerovaných AI teraz zaplavuje sociálne siete.

Jeden z najznámejších príkladov takýchto falošných správ v tomto roku pochádza zo začiatku mája. Vygenerovaný obrázok zobrazujúci výbuch v blízkosti Pentagonu vyvolal na sociálnych sieťach paniku, ktorá následne spustila dočasný kolaps na akciovom trhu. To len ukazuje, že fake news založené na generovaných obrázkoch predstavujú veľkú hrozbu nielen pre spoľahlivosť informácií, ale dokonca aj pre stabilitu finančného sektora.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár