Lichtenštajnsko bude prijímať bitcoinové platby za verejné služby

Lichtenštajnský premiér Daniel Risch vyslovil dôležité oznámenie. Orgány krajiny plánujú umožniť občanom platiť bitcoinom za rôzne vládne služby. Politik však neprezradil, či vláda uzná túto kryptomenu ako zákonné platidlo.

od Simona

Lichtenštajnsko sa otvára platbám bitcoinom

Daniel Risch, lichtenštajnský premiér, ktorý zároveň zastáva funkciu ministra financií, práve prezradil, že vláda možno čoskoro umožní občanom uhrádzať platby so štátom pomocou BTC. Po potvrdení platby budú môcť úrady vymeniť kryptomenu za švajčiarske franky, menu krajiny.

Zdôraznime však: politik nepovedal, či Lichtenštajnsko plánuje prijať BTC ako zákonné platidlo. Ak by to však urobilo, postavilo by sa do jedného radu so Salvádorom a Stredoafrickou republikou.

Lichtenštajnský parlament už prijal zákon o poskytovateľoch tokenov a dôveryhodných technológií, známejší ako „zákon o blockchaine. V právnych predpisoch, ktoré nadobudli účinnosť začiatkom roka 2020, sa stanovujú jasné normy v tomto sektore, čím sa zabezpečuje maximálna ochrana používateľov.

Tiež je potrebné poznamenať, že popredná lichtenštajnská súkromná banka LGT Bank v roku 2022 nadviazala spoluprácu s bankou SEBA Bank, aby svojim klientom umožnila priamo investovať do digitálnych mien.

„Kryptomeny sú stále v dynamickej fáze vývoja. LGT bola preto prvou bankou, ktorá vytvorila vhodné, potrebné procesy a rámec pre tento typ investícií,“ povedal vtedy generálny riaditeľ Roland Matt.

Bitcoin

Švajčiarske Lugano a ďalšie pro-krypto-menové regióny sveta

Švajčiarske mesto Lugano, ktoré sa nachádza približne 200 kilometrov od hlavného mesta Lichtenštajnska Vaduz, uznalo v roku 2022 BTC, USDT a svoj vlastný token LVGA Points za zákonné platidlo. Iniciatíva sa uskutočnila vďaka spolupráci mestskej samosprávy a spoločnosti Tether (ktorá stojí za najväčším stablecoinom na svete).

„Hrubý domáci produkt Salvádoru sa po vyhlásení bitcoinu za zákonné platidlo zvýšil o 10 % a cestovný ruch o 30 %,“ uviedol technický riaditeľ Tetheru Ardoino po spustení projektu v Lugane.

„Predstavte si, čo môžeme urobiť v meste v strede Európy,“ dodal.

Salvádor uznal bitcoin ako platobný prostriedok v roku 2021. Podľa úradov krajiny sa po uznaní bitcoinu ako zákonného platidla zvýšil trh cestovného ruchu v Salvádore o viac ako 30 %. Pomohlo to tiež zlepšiť imidž krajiny.

Niekoľko mesiacov po Salvádore sa Stredoafrická republika stala prvou krajinou v Afrike, ktorá tiež uznala bitcoin ako platidlo.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár