Premier League pripravuje kolekciu NFT pre špeciálnu hru na platforme Sorare

Anglická Premier League, známa všetkým futbalovým fanúšikom, uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Sorare, vydavateľom digitálnych zberateľských kariet a hernej platformy. Výsledkom partnerstva má byť zbierka NFT, ktorú budú môcť hráči používať na vytváranie virtuálnych tímov a súťaženie počas hrania.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Premier League a Sorare

Anglická futbalová liga, ktorá organizuje zápasy medzi futbalovými gigantmi ako Manchester City, Chelsea Londýn a FC Liverpool, sa snaží preniesť svojich fanúšikov do virtuálneho sveta. To všetko vďaka novému partnerstvu so spoločnosťou Sorare, francúzskou platformou pre virtuálne hry, ktoré využívajú zberateľské karty vo forme nevymeniteľných žetónov (NFT).

Futbaloví fanúšikovia na celom svete teraz môžu zbierať, kupovať, predávať a vymieňať si oficiálne licencované digitálne karty s vyobrazením každého hráča z 20 klubov Premier League

– bolo napísané v oficiálnom oznámení na médiu spoločnosti.

Dohoda o partnerstve medzi týmito dvoma subjektmi umožní investorom NFT vytvoriť si vlastné tímy a súťažiť s nimi počas virtuálnej hry. Partnerstvo bolo podpísané na obdobie štyroch rokov a jeho hodnota je približne 120 miliónov GBP (150 miliónov USD).

Platforma spoločnosti Sorare umožňuje účastníkom zúčastniť sa hry zadarmo, pričom zbierajú zberateľské karty futbalistov vo forme nevymeniteľných tokenov. Tieto tokeny sa potom prenesú do fantasy tímu, ktorý generuje odmeny na základe výkonov športovcov v reálnom svete.

Digitálne karty Sorare a inovatívna online hra predstavujú pre fanúšikov nový spôsob, ako sa priblížiť k Premier League, či už sledujú zápas na štadióne alebo z celého sveta.

– komentuje Generálny riaditeľ Premier League Richard Masters.

Premier League je ďalšou profesionálnou športovou ligou, ktorá sa pridáva do možností hrania na platforme. Spoločnosť Sorare v minulosti spolupracovala s viac ako 280 futbalovými organizáciami z celého sveta. Okrem digitálnych ekvivalentov futbalových klubov sa na Sorare môžete stretnúť aj s približne 30 basketbalovými tímami najvyššej ligy.

Anglická liga a blockchain

Ak sa na snahy Premier League nadviazať partnerstvo so spoločnosťami zaoberajúcimi sa blockchainom pozrieme z dlhodobejšieho hľadiska, zistíme, že futbalová federácia skúma tento trh pomaly a opatrne. V októbri minulého roka Sky News informovala, že liga sa snaží rokovať s majiteľmi 20 klubov o viacročnej zmluve so Sorare. Zdroj však pre Sky News uviedol, že liga bola predtým blízko k podpisu dohody so spoločnosťou ConsenSys, poskytovateľom blockchainového softvéru. Tieto správy sa prvýkrát objavili v roku 2021. V tom čase sa uvádzalo, že Premier League uprednostňuje „pomalý a opatrný“ prístup k spolupráci s kryptomenovou platformou.

Podnecuje Sorare k hazardným hrám?

Hoci ponuka Sorare nezahŕňa možnosti ako športové stávky, ktoré môžu vyvolávať asociácie s hazardnými hrami, niektoré inštitúcie platformu obviňujú z podpory takýchto praktík. Ide totiž o špekulatívnu povahu obchodovania s nevymeniteľnými tokenmi, ktorých cena sa určuje na základe skutočných udalostí.

Platforma je preto pod drobnohľadom britských aj francúzskych regulačných inštitúcií v oblasti hazardných hier. Samotná spoločnosť Sorare v októbri 2022 vyhlásila, že svojim používateľom neponúka absolútne žiadnu formu hazardných hier. Po tlaku francúzskeho úradu pre hazardné hry platforma rozšírila bezplatný prístup k svojim hrám. Dôvodom je, že regulačný orgán pohrozil spoločnosti pokutou vo výške 5 % jej ročného obratu, ak nevykoná určité zmeny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár