Juhokórejské úrady vyzývajú Interpol, aby zajal Do Kwona. 

Juhokórejské úrady vyzývajú Interpol, aby zajal Do Kwona. 

Juhokórejská prokuratúra vydala oficiálny zatykač na generálneho riaditeľa Terraform Labs Do Kwonu. On a päť jeho spolupracovníkov sú oficiálne v Singapure. Teraz sa dozvedáme, že inštitúcia požiadala tamojšie ministerstvo zahraničných vecí o zneplatnenie jeho pasu. Začal sa aj postup, aby Interpol zaradil Do Kwona na červený zoznam stíhaných osôb.

od Simona

Newsletter news

Kde je Do Kwon?

Orgány činné v trestnom konaní, ktorých úlohou bolo chytiť zakladateľa Terraform Labs Do Kwona, verili, že žije a momentálne býva v Singapure. Miestna polícia však v sobotu uviedla, že ho v štáte nemôžu sledovať.

„Začali sme postup jeho zaradenia na červený zoznam Interpolu a odobratie pasu…,“

– informovala o tom v sobotu prokuratúra južného okresu Soul.

V reakcii na to hľadaný muž, ktorý napísal na Twitteri:

„Neutekám ani nič podobné – s každou vládnou agentúrov, ktorá prejavila záujem o komunikáciu, sme ochotní plne spolupracovať a nemáme čo skrývať.“

Generálny riaditeľ Terraform Labs dodal, že on aj spoločnosť si vždy udržiavali „extrémne vysokú latku spravodlivosti“, keďže predtým viedli viacero súdnych sporov v rôznych jurisdikciách.

Kwon v tom istom vlákne na Twitteri spomenul, že „Nepotrebujete poznať moje súradnice GPS.“ Kórejská mediálna agentúra potom uviedla, že Kórejčan klamal a miestne úrady jeho tvrdenia vyvrátili. Prokuratúra údajne zistila, že „je jasné, že utiekol z krajiny“.

Inštitúcia vo svojej správe uvádza skutočnosť, že Do Kwon koncom apríla rozpustil kórejskú dcérsku spoločnosť Terraform Labs. To sa zase stalo tesne pred obrovským kolapsom ekosystému Terra. Generálny riaditeľ spoločnosti tvrdil, že táto situácia bola len náhoda.

terra

Pôjde Do Kwon za mreže?

Zatykač vydaný minulý týždeň sa týkal Do Kwona a piatich ďalších. Medzi nimi je aj zakladateľ Terry Nicholas Platias. Všetci piati sú obvinení, okrem iného je nedostatok spolupráce pri vyšetrovaní proti nim.

Po kolapse ekosystému Terra v hodnote 40 miliárd dolárov podalo 81 juhokórejských investorov sťažnosti na spoločnosť a obvinilo ich z podvodu. Miestne súdne orgány rozdelili tieto sťažnosti do dvoch prípadov. Súd zistil, že Kwon a ďalší porušili zákony domáceho kapitálového trhu a vyzval ich, aby sa zúčastnili na vyšetrovaní.

Správa o zatykači Do Kwona bola zverejnená minulú stredu 14. septembra. Odvtedy cena LUNY klesla o viac ako 40 %, zo 4,36 USD na 2,50 USD.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár