JP Morgan zachraňuje 14. najväčšiu banku v USA. Čo to znamená pre nás?

Fed si pripravuje pôdu pre zavedenie CBDC.

od Rastislav Vasilišin

Pred mesiacom obletela svet správa o páde Silicon Valley Bank (SVB), čo bol druhý najväčší krach v histórii amerického bankovníctva.

Je tu však nový mesiac a nový príbeh. Zrútila sa štrnásta najväčšia banka v USA, First Republic a okamžite sa dostala na piedestál druhého najväčšieho kolapsu v Amerike.

Obidva bankroty sú hneď za najväčším bankových krachom v histórii USA, ktorý sa stal v roku 2008 a tou bola bank Washington Mutual.

Hoci to znie desivo, v skutočnosti je to len vrchol ľadovca bankovej krízy, ktorá na nás mieri.

Takže poďme sa spoločne pozrieť a pripraviť na to, čo môžeme očakávať v najbližších mesiacoch a rokoch.

Avšak to len za predpokladu, že skutočne nechcete „Nič nevlastniť a byť šťastný”, ako nám naše elity zo Svetového ekonomického fóra veštia do roku 2030.

Súčasná kríza je väčšia ako tá v roku 2008

JP Morgan zachraňuje 14. najväčšiu banku v USA.

Ako je vidieť na grafe od americkej FDIC, v čase finančnej krízy z roku 2008, v USA celkovo skrachovalo viac 350 bánk, čo je oproti súčasným trom kolapsom ohromné číslo.

Avšak keď sa pozrieme bližšie, zistíme, že tri skrachované banky v súčasnej kríze stratili takmer rovnaké množstvo aktív ako 350 bánk  z roku 2008.

JP Morgan zachraňuje First Republic 14

Takže ktorá kríza je horšia? Tá z roku 2008 alebo súčasná?

Ak si uvedomíme, že súčasná kríza sa ešte len začala, tak je odpoveď jasná.

JP Morgan skupuje konkurenciu

JP Morgan je jedna z bánk, ktorá stála za založením Fedu v roku 1913, ale predtým, ako sa stali spoluzakladateľmi tejto privátnej centrálnej banky, zachraňovali ostatné banky pred kolapsom už počas takzvanej Veľkej paniky z roku 1907.

Ale to je na iný článok.

Čo je dôležité pochopiť, je, že JPM bola aj tentokrát  „poverená” americkou vládou, aby zachránila krachujúce americké bankovníctvo, presnejšie banku First Republic.

Šéf JPM doslovne povedal: „vláda nás pozvala zachraňovať a my sme to urobili.” Dôkazom týchto otáčacích dverí medzi americkou vládou a JPM je aj ich sladká odmena. Najväčšia americká banka si touto transakciou automaticky pripísala zisk v hodnote 2,6 miliardy dolárov a každoročne si následne pripíše ďalších 500 miliónov USD.

A čo straty?

Všetky straty skrachovanej First Republic uhradia občania USA, resp. sa na ne poskladajú.

Americká vláda prostredníctvom FDIC uhradí 13 miliárd dolárov, ktoré stratila táto skrachovaná banka a JP Morgan dostane navyše 50 miliárd na financovanie nedobytných pohľadávok.

Lepší príklad privatizovaných ziskov a socializovaných strát si už ani neviem predstaviť. Je to ukážka toho, ako si elity pre seba vyhradili komunizmus a všetkým ostatným ponechali tvrdý kapitalizmus.

Všetky cesty vedú k CBDC

Podľa údajov americkej FDIC bolo pred 30 rokmi v USA viac ako 10 000 bánk. Dnes zostalo len niečo vyše 4 000.

JP Morgan zachraňuje First Republic 14

Konsolidácia amerického finančného sektora počas tejto krízy nie je náhodná.

Jedinou možnosťou, ako môžu bankové elity udržať súčasný centrálne riadený fiat systém, je prostredníctvom ešte väčšej centralizácie.

O CBDC alebo o digitálnych dolároch a eurách som už napísal v minulosti veľa, ale pre účely tohto článku je dôležité mať na pamäti, že CBDC sú pre Fed a ich spriaznené banky konečným riešením všetkých problémov fiat bankovníctva.

Po zavedení CBDC nebude existovať hotovosť a pravdepodobne zaniknú aj komerčné banky. Samozrejme okrem tých, ktoré majú blízko k Fedu ako napríklad JP Morgan.

Fed a americká vláda tak získa úplnú kontrolu nad všetkými aspektmi života občanov.

Politici prostredníctvom CBDC dokážu nielen monitorovať a cenzurovať transakcie, ale nám aj svojvoľne zmrazovať účty alebo konfiškovať majetok.

CBDC sa tak stanú jedným z najväčších porušení ľudských práv v dejinách a všetko nasvedčuje tomu, že aj súčasná banková kríza tomu napomáha.

Záverom

Bez ohľadu na to, ako sa to vyvíja, je potrebné si uvedomiť, že stále máme riešenie ako sa vymaniť z matrixu fiat bankovníctva.

Už dnes máme alternatívu k centralizovanému fiatu vo forme decentralizovaných peňazí ako je bitcoin.

Bitcoin je protijedom na CBDC a novodobú centrálne riadenú ekonomiku, ktorú sa nám snažia tak vehementne natlačiť, ako jediné a najlepšie riešenie.

A jediné najlepšie riešenie sme tu už mali.

Stále máme ešte na výber.

 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár