Jeffrey Gundlach hovorí, že USA čaká zníženie úrokových sadzieb

Miliardár Jeffrey Gundlach, známy aj ako "dlhopisový kráľ", predpovedá, že Federálny rezervný systém čoskoro výrazne zníži úrokové sadzby.

od Martin Tkáč

Jeffrey Gundlach očakáva zníženie úrokových sadzieb

Jeffrey Gundlach, ktorý stojí na čele investičnej správcovskej spoločnosti Doubleline, očakáva, že Federálny rezervný systém v blízkej budúcnosti výrazne zníži úrokové sadzby. Dodal však, že sa mýli „približne v 30 % prípadov“.

Zatiaľ sme však svedkami pravého opaku. Federálny rezervný systém tento týždeň zvýšil úrokové sadzby o 25 bázických bodov (bps). A to napriek tomu, že bankový trh vykazuje prvé známky krízy. Predseda Fedu Jerome Powell dokonca uviedol, že neočakáva, že by americká centrálna banka v tomto roku znížila úrokové sadzby.

V ďalšom tweete Gundlach dodal, že už vidí prvé náznaky recesie, ktoré pravdepodobne prinútia Fed k náhlej zmene politiky. Vo februári varoval pred bolestivými dôsledkami ďalšej recesie.

V marci v rozhovore pre CNBC povedal, že Fed potrebuje „zachrániť“ svoju „dôveryhodnosť“, a preto naposledy zvýši úrokové sadzby. Ak má pravdu, potom bolo tohtotýždňové zvýšenie úrokových sadzieb v USA posledné.

Najbohatší chcú zníženie úrokových sadzieb

Mnohé známe osobnosti chcú, aby Federálny rezervný systém znížil úrokové sadzby. Generálny riaditeľ spoločností Tesla a Twitter Elon Musk na sociálnej sieti napísal, že Fed „koná s príliš veľkým oneskorením“, a poznamenal, že úrokové sadzby „treba okamžite znížiť“. Podobne ako Gundlach, aj generálny riaditeľ spoločnosti Galaxy Digital Mike Novogratz tvrdí, že Fed zníži úrokové sadzby „skôr, ako si myslíme“.

Mnohí odborníci medzitým predpovedajú v USA vážnu recesiu. Renomovaný ekonóm David Rosenberg minulý týždeň varoval pred „núdzovým pristátím“ a krízou. Ekonóm Peter Schiff zasa tento týždeň uviedol, že inflácia výrazne vzrastie a životné náklady Američanov sa zvýšia. Podľa neho to bude dôsledok nesprávnej vládnej politiky. Fed sa totiž opäť vracia ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu (QE). Uviedol, že „minulý týždeň sa bilancia Fedu zvýšila o 300 miliárd USD, čím sa za jeden týždeň vymazali štyri mesiace QT [kvantitatívneho sprísňovania]“. Podľa jeho názoru „by súvaha mohla do konca mesiaca dosiahnuť nové maximá“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár