Hongkong chce priniesť digitálne peniaze na trh s dátumom spotreby

od Martin Tkáč

Politici na celom svete sa pýtajú, ako stimulovať ekonomiku v čase krízy. Hongkongské úrady pravdepodobne našli odpoveď, ako to urobiť. Chcú spustiť „e-poukazy“, ktoré je možné uplatniť v miestnych obchodoch. Táto myšlienka však vyvoláva legitímnu polemiku.

Digitálne peniaze s dátumom spotreby

Úrady chcú distribuovať e-body takmer 7 miliónom príjemcov. Tie je možné v obchodoch minúť ako bežné peniaze.

Ako získať elektronické peniaze navyše? Zákazník musí mať najmenej 18 rokov a trvalý pobyt v Hongkongu. Registrácia do programu už bola ukončená minulý víkend. Je známe, že na programe sa plánuje zúčastniť až 6 921 798 ľudí. Príjemcovia získajú 5 000 hongkongských dolárov v dvoch alebo troch splátkach. Už 5,5 milióna ľudí, ktorí sa zaregistrovali ako prví, dostali prvé e-poukážky.

Celkové náklady na program budú predstavovať takmer 35 miliárd HKD.

Dáva to zmysel?

Úrady sa domnievajú, že projekt pomôže naštartovať ekonomiku ťažko zasiahnutú krízou COVID-19. Ibaže prípad je oveľa komplikovanejší.

Po prvé, peniaze „zadarmo“ – vo forme elektronických poukazov – umožnia v Hongkongu zvýšiť infláciu. Trh dostane nové finančné prostriedky – de facto ekvivalent miestnej meny -, ktoré ľudia rýchlo minú.

Príjemcovia si ich nezarobili, takže ich pravdepodobne strávia s veľkou ľahkosťou. Aj keby nechceli, bude to vynútené systémom dátumu vypršania platnosti.

Hongkongský experiment je navyše veľmi nebezpečný z inej perspektívy. V Číne prebiehajú testy e-juanu. Už bolo povedané, že pekinská CBDC bude mať dátum exspirácie.

Teraz sa tieto bláznivé vízie pravdepodobne stanú skutočnosťou. Peking bude sledovať, čo sa stane v Hongkongu. Ak projekt e -voucheru poháňa miestnu ekonomiku a pravdepodobne sa to stane v krátkodobom horizonte môže sa ukázať, že Čína uplatní podobný mechanizmus aj v e -juane.

A to je len krôčik k tomu, aby bol takýto systém použiteľný v Európe alebo USA.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár