Genesis Digital postaví bitcoinové ťažobné centrá poháňané 100% čistou energiou

Za posledný rok bol častou témou diskusií vplyv ťažby bitcoinov na životné prostredie. Ekológovia tvrdia, že tento proces využíva energiu nezmyselným spôsobom. Na druhej strane podľa priaznivcov kryptomien tlačí ľudstvo k využívaniu obnoviteľnej energie. Koniec koncov, posledná skupina má čiastočne pravdu a práve sme o tom dostali ďalšie informácie.

od Simona

Nové ťažobné centrum na kryptomeny vo Švédsku

Genesis Digital Assets, súkromná spoločnosť na ťažbu bitcoinov v priemyselnom meradle, plánuje spustiť vo Švédsku nové bitcoinové ťažobné centrum, ktoré bude mať kapacitu až 100 megawattov. Podľa štvrtkového oznámenia bude zariadenie v prevádzke do roku 2024 a čo je zaujímavé, bude poháňané 100% čistými zdrojmi energie.

Podľa hovorcu spoločnosti bude energetický mix švédskeho závodu pozostávať z 54,5 % vodných, 42,8 % jadrových a 2,7 % veterných energii.

Tim Liepold, riaditeľ Power for Genesis Digital Assets, povedal:

„Toto najnovšie rozšírenie je v súlade s cieľom GDA. Hľadá spôsoby, ako napájať naše zariadenia čistou energiou. Zároveň chceme vytvárať pracovné miesta pre miestnu ekonomiku“.

V septembri Genesis získal 431 miliónov dolárov na rozšírenie svojich operácií v Severnej Amerike a Škandinávii. Hlavným investorom tohto kola financovania bola investičná spoločnosť Paradigm Ventures. Táto suma je dodatočná k 125 miliónom dolárov, ktoré sa spoločnosti podarilo získať v júli vďaka Kingsway Capital.

V novembri spoločnosť Genesis oznámila, že v západnom Texase stavia nové 300-megawattové ťažobné centrum. Genesis Digital Assets však nie je to isté ako Genesis, spoločnosť poskytujúca pôžičky kryptomien, ktorú vlastní skupina Digital Currency Group.

Je ťažba „klimatickou krízou“?

Pred časom generálny riaditeľ Intelu Patrick Gelsinger v rozhovore pre Bloomberg povedal, že „bitcoin je klimatická kríza“. Povedal, že jeden záznam na bitcoinovom blockchaine spotrebuje dostatok energie na napájanie domu takmer po celý deň. Potom však v tom istom rozhovore propagoval nový ťažobný čip spoločnosti, aby „vyriešil tento problém“.

Takže to bola čistá propaganda. Gelsinger ignoroval fakt, že energetická náročnosť ťažby bitcoinov nezávisí od počtu spracovaných transakcií, aké stroje sa na ťažbu používajú, ani ako je navrhnutý samotný bitcoinový protokol.

Spotreba závisí od ceny BTC a odmeny, ktorú baníci dostávajú.

Ťažba je súťaž, v ktorej vyhráva ten, kto spracuje najviac hashov, teda ten, kto využije najviac výpočtového výkonu a energie. Preto sú baníci skutočne motivovaní, aby využívali čo najviac energie, pokiaľ ich náklady neprevyšujú ich príjmy.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár