Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu varuje: Rok 2023 bude veľmi ťažký

Expertka z Medzinárodného menového fondu (MMF) varuje, že rok 2023 bude pre globálnu ekonomiku ťažší ako ten predchádzajúci. Poznamenáva, že ekonomiky USA, EÚ a Číny spomaľujú.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Ekonomické prognózy MMF na rok 2023

Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgieva sa podelila o predpovede MMF pre USA, EÚ, Čínu a globálnu ekonomiku v rozhovore pre CBS odvysielanom v nedeľu.

„Tu je to, čo uvidíme v roku 2023. Pre svetovú ekonomiku to bude ťažký rok, ťažší ako ten, ktorý za sebou nechávame. Prečo? Pretože všetky tri veľké ekonomiky, USA, EÚ, Čína, spomaľujú v rovnakom čase,“ povedala.

„Spojené štáty sú najodolnejšie. USA sa môže vyhnúť recesii. Vidíme, že trh práce zostáva dosť silný. To je však mierne dobré, pretože ak je trh práce veľmi silný, Fed možno bude musieť držať úrokové sadzby vyššie dlhšie, aby znížil infláciu.“

Ako poznamenala, „EÚ bola veľmi ťažko postihnutá vojnou na Ukrajine. Hospodárstvo Európskej únie bude v recesii. Čína tento rok spomalí ešte viac.“

„Budúci rok bude pre Čínu ťažký. A to sa premieta do negatívnych trendov po celom svete,“ dodala.

Varovala, že „keď sa pozrieme na rozvíjajúce sa trhy v rozvojových ekonomikách, obraz je ešte horší.“

„Prečo? Pretože, aby toho nebolo málo, postihujú ich vysoké úroky a zhodnocovanie dolára. Pre tieto ekonomiky je to skutočná devastácia,“ vysvetlila.

V súvislosti s Čínou si Georgieva všimla, že v Ríši stredu sa uvoľňujú obmedzenia politiky „nulového covidu“.

„Prvýkrát za 40 rokov bude hospodársky rast Číny v roku 2022 pravdepodobne rovnaký alebo nižší ako globálny rast. To sa ešte nikdy nestalo,“ dodala.

Pay Day Loop GIF

Výkonná riaditeľka MMF však zdôraznila, že dúfa, že americká ekonomika „neupadne do recesie napriek všetkým týmto rizikám“, uviedla, že „tretina svetovej ekonomiky bude v kríze“.

Svet je zraniteľnejší voči otrasom

Georgieva dodala, že „svet sa dramaticky zmenil“ a je „citlivejší na otrasy“.

„Mojím odkazom je, aby sme si nemysleli, že sa vraciame k predvídateľnosti pred ochorením Covid. Čaká nás viac neistoty, viac prekrývajúcich sa kríz… Musíme si zapnúť pásy,“ uzavrela.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár