CBDC

Fed zakazuje úradníkom obchodovať s akciami a kryptomenami

Federálny rezervný systém zaviedol medzi zamestnancami nové pravidlá. Čoskoro tí na vyššej úrovni už nebudú môcť vlastniť kryptomeny a akcie.

od Simona

Zamestnanci Fedu už nebudú nakupovať kryptomeny

Podľa piatkového vyhlásenia Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC), pobočky Fedu, ktoré formujú menovú politiku sa nové pravidlá vzťahujú na „investičné a obchodné aktivity vysokých predstaviteľov“.

Odteraz už vyšší predstavitelia Federálneho rezervného systému nemôžu nakupovať kryptomeny, akcie a podielové fondy, ani vlastniť dlhopisy, cenné papiere, komodity alebo cudzie meny. Nemôžu tiež uzatvárať zmluvy o derivátoch, shortovať alebo nakupovať cenné papiere s pákovým efektom.

FOMC vysvetlil zmeny takto:

„Cieľom pravidiel, ktoré boli prvýkrát oznámené v októbri 2021, je posilniť dôveru verejnosti v nestrannosť a spravodlivosť práce výboru tým, že ho chránia pred zdanlivým konfliktom záujmov“.

Kontroverzia centrálnej banky

Pravidlá boli zavedené v dôsledku kontroverzie americkej centrálnej banky. Minulý rok po zverejnení informácií v médiách odstúpilo niekoľko vysokopostavených predstaviteľov Fedu, ktorí obchodovali na burze.

Predseda Dallas Federal Reserve Robert Kaplan uskutočnil počas pandémie veľa transakcií na burze. Ich hodnota presiahla milión dolárov. Centrálna banka v tom čase pracovala na zavedení opatrení na podporu ekonomiky. Ide o zjavný konflikt záujmov.

Úradníci podliehajúci novým pravidlám budú mať 12 mesiacov na to, aby sa zbavili akýchkoľvek akcií. Novoprijatí úradníci na to budú mať len šesť mesiacov.

Hlavné pravidlá vstúpia do platnosti 1. mája 2022. Požiadavky na predbežné oznámenie a predbežné vysporiadanie transakcií však vstúpia do platnosti až 1. júla 2022.

Nové pravidlá sa budú vzťahovať na členov správnej rady a prezidentov rezervných bánk, prvých viceprezidentov rezervných bánk, výskumných riaditeľov rezervných bánk, zamestnancov FOMC, manažéra a zástupcu vedúceho System Open Market Account, riaditeľov pobočiek predstavenstva, ktorí sa pravidelne zúčastňujú zasadnutí výboru, všetky ostatné osoby určené predsedom, ako aj manželia a maloleté deti týchto osôb.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár