Je Ethereum čierny kôň býčieho trhu? Aké faktory by mohli viesť k šialenému nárastu ETH?

Je možné, že pred našimi očami začína boom kryptomien. Zatiaľ čo sa v tejto súvislosti často hovorí o bitcoine (BTC), čiernym koňom môže byť ether (ETH). V tomto texte budeme analyzovať faktory, ktoré môžu viesť k silným nárastom na grafe kryptomien Ethereum.

od Martin Tkáč

Ethereové ETF

O ETF spotový trh ETH sa uchádza niekoľko spoločností. Ide o finančný nástroj, ktorý vám umožňuje investovať do ETH bez toho, aby ste museli priamo nakupovať túto kryptomenu.

Zavedenie ETF spotového trhu Ethereum by mohlo byť prelomovým momentom pre kryptomeny ako celú triedu aktív. Tento finančný nástroj umožňuje tradičným investorom jednoduchší prístup k ETH. Môžeme teda očakávať väčšiu likviditu a záujem zo strany finančných inštitúcií, čo môže následne zvýšiť dopyt po ETH.

Vzostup ETF môže tiež znížiť prekážku vstupu pre retailových investorov, ktorí majú zvyčajne obavy o bezpečnosť pri skladovaní kryptomien. S ETF sa investori môžu zúčastniť na trhu Ethereum pomocou tradičných maklérskych účtov, čo by mohlo urýchliť masové prijatie.

Zásoba ETH

Veľmi zaujímavý fenomén nám umožňuje sledovať webovú stránku ultrazvuk.money. Vďaka tomuto portálu môžeme analyzovať, do akej miery klesá zásoba ETH. Aktuálne hovoríme o poklese o 11 900 ETH za 7 dní.

Zdroj: https://ultrasound.money

Odkedy The Merge vstúpilo do platnosti, ponuka sa znížila o 267 421 ETH. Môžeme predpokladať, že tento trend bude pokračovať a etherov bude na trhu čoraz menej.

Zdroj: https://ultrasound.money

Čo znamená pokles ponuky spolu s potenciálnym zvýšením dopytu? Najmä v súvislosti s potenciálnym spustením ETH ETF? Samozrejme, silné zvýšenie cien.

Vklad namiesto bankového vkladu

Fed môže začať znižovať úrokové sadzby budúci rok. Znamená to nielen uvoľnenie kapitálu, ktorý je momentálne uložený na vkladoch a jeho presun na rôzne trhy (vrátane kryptomien), ale aj hľadanie alternatív k vkladom zo strany investorov. V tomto bode sa objavuje ether staking, ktorý – podľa výpočtov Coinbase z 15. novembra 2023 – môže dať ročný zisk nad 3 %. Niektoré inštitúcie preto môžu chcieť investovať nielen do Ether ETF, ale aj do samotných ETH, a tak ich začať vsádzať.

Praktická aplikácia a vývoj projektov

V pozadí toho všetkého sa môžu posilňovať aj základy Etherea. Táto sieť sa neustále vyvíja – pripravované aktualizácie, ktoré sú súčasťou Etherea 2.0, zlepšia jej škálovateľnosť, bezpečnosť a efektivitu.

Okrem toho existujú praktické aplikácie Etherea. Sektory decentralizovaného financovania (DeFi) a NFT sa vo veľkej miere spoliehajú na tento reťazec. Na používanie siete však potrebujete mať ether, čo ešte viac zvyšuje dopyt po ETH.

Zhrnutie

V súčasnosti sa na trhu s kryptomenami s najväčšou pravdepodobnosťou rozbieha nový býčí trh, počas ktorého sa ETH môže ukázať ako veľmi zaujímavé aktívum. Stojí za to sledovať, či vzniknú spotové ETH ETF, budúce potenciálne rozhodnutia Fedu o znížení úrokových sadzieb a ako vyzerá praktická aplikácia Etherea na trhu, najmä v sektore DeFi a NFT. Kombinácia týchto faktorov môže poskytnúť silný základ pre zvýšenie hodnoty ETH.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár