Donald Trump sľubuje: Nikdy nepovolím emisie CBDC v USA

Bývalý prezident a súčasný kandidát na prezidenta USA Donald Trump počas prejavu v Portsmouthe povedal niečo, čo by mohlo zaujímať fanúšikov kryptomien. Prisľúbil, že "nikdy nedovolí", aby sa v USA vydávali CBDC. Je to jeho skutočný názor alebo len hra na získanie voličov Rona DeSantisa?

od Martin Tkáč

Donald Trump hovorí „nie“

Trump prisľúbil, že „nikdy nedovolí“ Federálnemu rezervnému systému vytvoriť v USA digitálnu menu centrálnej banky (CBDC). Tieto slová odzneli počas jeho predvolebného prejavu v Portsmouthe.

Dnes večer dávam ďalší sľub, že budem chrániť americký ľud pred vládnou tyraniou. Nikdy nedovolím vytvorenie digitálnej meny centrálnej banky

– zaznelo z jeho úst.

Tieto slová sa stretli s nadšeným potleskom voličov. Bývalý (a možno aj budúci) prezident reagoval vysvetlením, akú hrozbu by CBDC mohla predstavovať:

Takáto mena by poskytla federálnej vláde, našej federálnej vláde, absolútnu kontrolu nad vašimi peniazmi, mohli by vám vziať peniaze a vy by ste ani nevedeli, že sú preč.

Dodal, že „by to bola hrozba pre slobodu a ja zabránim tomu, aby sa dostala do Ameriky“.

Zatiaľ však Fed – aspoň oficiálne – nepracuje ani na prototype digitálneho dolára. Napriek tomu sa otázka potenciálnej emisie CBDC stala politickou. Hlavne kvôli Ronovi DeSantisovi, guvernérovi Floridy, ktorý je Trumpovým hlavným súperom v predvolebnej kampani.

Bývalý prezident vedie v prieskumoch a všetko nasvedčuje tomu, že práve jeho Republikánska strana postaví ako svojho kandidáta do boja o moc. Zopakuje sa tak situácia spred štyroch rokov, keď sa Trump stretol s Joeom Bidenom.

Cynizmus alebo úprimné vyhlásenie?

DeSantis má v prieskumoch len niečo vyše 10 % podporu. V primárkach v Iowe získal niečo vyše 21 % hlasov. Napriek tomu zostáva najvážnejším Trumpovým súperom. Svoju kampaň založil na myšlienkach extrémnej slobody. Počas pandémie COVID-19 nezaviedol vo svojom štáte lockdown a teraz do miestnej legislatívy pridal ustanovenie zakazujúce používanie CBDC. Zdá sa teda, že bývalý prezident mu chce vziať voličov.

Fanúšikov kryptomien nedávno určite zarmútila skutočnosť, že Vivek Ramaswamy, najviac probitcoinový prezidentský kandidát, vzdal svoj boj o Biely dom. Stalo sa tak po vyhlásení výsledkov primárnych volieb v Iowe, kde získal približne 8 % hlasov. Oficiálne vyjadril svoju podporu Donaldovi Trumpovi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár