Brian Armstrong: Bitcoin je nástroj na obranu západnej civilizácie

Generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase Brian Armstrong vidí potenciál bitcoinu a tvrdí, že táto kryptomena môže pomôcť brániť Spojené štáty a ich spojencov pred dedolarizáciou.

od Martin Tkáč

Bitcoin je silnejší

Bitcoin už roky rastie na sile. Vidno to pri pohľade na kapitalizáciu tejto kryptomeny. Podľa vydavateľa kreditných kariet na kryptomeny Bold sa BTC v decembri zaradil na pozíciu „najväčšej“ meny na svete.

Ako vidieť, horšie sa darilo dokonca aj indickej rupii, rubľu alebo švédskej korune. Bitcoin sa medzitým predbieha so švajčiarskym frankom.

Stojí za zmienku, že ak americký regulačný orgán v januári 2024 schváli žiadosti o vytvorenie spotových ETF BTC, kapitalizácia kryptomeny by mohla v nasledujúcich mesiacoch výrazne vzrásť a predbehnúť dvojicu fiat mien.

Uvedené bude v každom prípade len začiatkom veľkého dobrodružstva. Ako pred časom upozornil investor Anthony Pompliano, bitcoin by mohol bojovať dokonca aj s drahými kovmi. Na dosiahnutie trhovej kapitalizácie zlata by stačil výmenný kurz 500 000 USD za mincu. Dnes majú všetky bitcoiny v obehu hodnotu len o niečo vyššiu ako polovica celkovej trhovej kapitalizácie striebra.

Brian Armstrong: Bitcoin nám môže pomôcť!

Uvedená komparácia bitcoinu s menami a kovmi sa javí ako opodstatnená. V časopise Geopolitical Monitor sa totiž 10. novembra objavil článok s názvom Bitcoin a globálna hegemónia. Naznačoval, že bitcoin má potenciál stať sa hlavnou svetovou rezervnou menou:

„Zavedenie bezštátnych kryptomien, ako je BTC, predstavuje potenciálny katalyzátor obnovy globálneho menového poriadku alebo aspoň zvýšenie diverzifikácie.

Generálny riaditeľ spoločnosti Coinbase Brian Armstrong zasa začiatkom decembra uviedol, že bitcoin nepredstavuje hrozbu pre americký dolár, ale naopak, môže byť kľúčom k „rozšíreniu západnej civilizácie“ a ochrane USA a ich spojencov pred dedolarizáciou.

Jeho slová mali pravdepodobne upokojiť amerických predstaviteľov a politikov. Tí majú dôvod na obavy. Nielen kvôli kryptomenám, ale aj kvôli expanzii Číny, ktorej cieľom je vytlačiť dolár z procesov hospodárskej výmeny.

Ak by USA rozumne regulovali trh s kryptomenami a zároveň by posilnili postavenie bitcoinu – takpovediac ho zakomponovali do americkej ekonomiky -, mohol by veľmi účinne konkurovať digitálnemu jenu, ktorý by o niekoľko rokov mohol vážne ohroziť americký dolár. Zatiaľ sa však zdá, že elity vo Washingtone to nechápu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár