Bitcoinoví Giganti v roku 2023: Zoznámte sa s 10 najväčšími hráčmi na trhu BTC

Bitcoin je nesporným kráľom kryptomien. Jeho pôsobivá kapitalizácia, ktorá v súčasnosti predstavuje približne 498,85 miliardy USD, je toho dokonalým dôkazom.

od Martin Tkáč

Bitcoin začal ako malý, ale fascinujúci technologický experiment. Jeho 15-ročný vývoj ukázal, že virtuálne peniaze Satoshiho Nakamota sa stali globálnym finančným aktívom, ktoré priťahuje tak začínajúcich investorov, ako aj žralokov akciových trhov, ako je BlackRock. V tomto texte vám predstavím 10 najväčších držiteľov BTC v roku 2023, ktorý sa pomaly končí.

Kto sú Bitcoin giganti roku 2023?

10. Tezos – spoločnosť, ktorá sa stala blockchainovou veľmocou

Tezos je decentralizovaná platforma založená na technológii blockchain s vlastnou kryptomenou – XTZ. Sieť funguje od júna 2019 a jej zakladateľmi sú manželia Arthur a Kathleen Breitmanovci. Dynamic Ledger Solutions, založený manželským párom, je formálnym vlastníkom zdrojového kódu projektu. Spoločnosť má vo svojich zdrojoch 24 808 BTC, čo sa v súčasnosti odhaduje na viac ako 92 miliónov USD.

9. Michael Saylor – zakladateľ MicroStrategy a zástanca bitcoinu

Michael Saylor nepotrebuje žiadne špeciálne predstavovanie komunity kryptomien. Tento podnikateľ a vizionár už roky nabáda ľudí k nákupu bitcoinov a je jedným z jeho najhorlivejších agitátorov v pozitívnom zmysle slova. Saylor sa stal známym nielen ako charizmatický CEO MicroStrategy, ale aj ako rozvážny investor, ktorého rozhodnutia sa riadia predovšetkým znalosťami a skúsenosťami. Michael Saylor v súčasnosti drží približne 480 miliónov dolárov v BTC. Jeho nemenná láska k BTC v priebehu rokov z neho urobila osobu, na ktorej názore záleží v kryptomenovej komunite.

8. Tim Draper – rizikový kapitalista a nadšenec do kryptomien

Americký investor rizikového kapitálu, teda strednodobých a dlhodobých investícií, známy aj svojou vášňou pre bitcoin a kryptomeny. Vlastník 29 656 BTC v hodnote viac ako 1 miliardy USD. Tim Draper začal investovať do bitcoinu v roku 2014, keď kúpil BTC na aukcii organizovanej Federálnou agentúrou USA, ktorá bola predajom nehnuteľnosti Silk Road uzavretej v roku 2013. Odvtedy sa Tim Draper stal veľkým podporovateľom kryptomeny Satoshi Nakamota. V roku 2019 tvrdil, že vďaka BTC zarobil 90 miliónov USD.

7. Ukrajina – dary BTC rekordnej hodnoty

Ďalším držiteľom BTC na zozname je Ukrajina. Krajina nazhromaždila impozantné množstvo 46 351 BTC v hodnote viac ako 1,7 miliardy USD. Väčšina BTC v ukrajinskej pokladnici sú dary od jednotlivcov a korporácií v súvislosti s vojnou, ktorá trvá od roku 2022. Je vhodné dodať, že Ukrajina stále dostáva dotácie v BTC, takže uvedené množstvo coinov je len orientačné a už určite neplatí.

6. Tether Holdings, hlavný emitent stablecoinu

Tether Holdings je súkromná spoločnosť, ktorá stojí za vytvorením a vydaním tetheru (USDT), hlavného stablecoinu na trhu s kryptomenami. Je vhodné dodať, že Tether Holdings je spoločnosť, ktorá na trhu s kryptomenami znamená veľa. Spoločnosť v súčasnosti vlastní 52 673 BTC v hodnote viac ako 1,9 miliardy dolárov.

5. Bratia Winklevossovci – od Facebooku po bitcoinové bohatstvo

Príbeh Cameron a Tylera Winklevossovcov je materiálom pre celkom dobrý hollywoodsky scenár. Dvojčatá začali svoje mediálne výboje konfliktom s Markom Zuckerbergom, ktorý ho obvinil z krádeže ich nápadu ConnectU, ktorý slúžil ako model pre Facebook. Zaujímavé je, že dvojčatá Winklevossovci vyšli z tohto súdneho sporu bez ujmy, pretože vyrovnanie so Zuckerbergom zahŕňalo 20 miliónov USD v hotovosti a zvyšných 65 miliónov USD v majetku.

Cameron a Tyler Winklevoss sa potom rozhodli začať investovať do kryptomien založením kryptomenovej burzy Gemini. Zaujímavé je, že v súčasnosti sú burza, dvojičky a ďalšie s nimi spolupracujúce spoločnosti obvinené z podvodu v hodnote viac ako 1 miliardy USD. Napriek tomu sa dvojičkám za tie roky podarilo nazhromaždiť 70 000 BTC, ktorých hodnota sa dnes odhaduje na vyše 2,5 miliardy USD.

4. MicroStrategy – spoločnosť Michaela Saylora, ktorá sa zameriava na BTC

MicroStrategy je spoločnosť založená Michaelom Saylorom v roku 1989. Spoločnosť sa zaoberá softvérom na obchodnú analýzu už 20 rokov, no v odvetví kryptomien je MicroStrategy známa niečím iným. Nuž, spoločnosť Michaela Saylora má rekordné množstvo prostriedkov v BTC. MicroStrategy navyše pravidelne nakupuje BTC a v súčasnosti ich má až 158 400. To je v prepočte viac ako 5,8 miliardy USD. MicroStrategy bola veľmi dlho spoločnosťou s najväčším kapitálom v bitcoinoch.

3. Block.One – blockchainové riešenia a najväčšie množstvo BTC na účte

Block.One je spoločnosť, ktorá ponúka softvér založený na technológii blockchain. Spoločnosť je známa najmä platformou EOSIO. Je vhodné dodať, že spoločnosť sa v poslednej dobe veľmi angažuje v nákupe BTC. V októbri 2023 vyhral Block.One prvé miesto, pokiaľ ide o najväčšie množstvo BTC v držbe spoločnosti. Spoločnosť oznámila, že v súčasnosti má vo svojich zdrojoch 164 000 BTC, ktoré majú hodnotu vyše 6 miliárd USD. Block.One tak predbehol MicroStrategy, ktorá bola roky na stupňoch víťazov, pokiaľ ide o množstvo BTC držaných podnikmi.

2. USA – bitcoinoví giganti

Možno to prekvapí, no podľa údajov z roku 2023 je najväčším súčasným držiteľom BTC vláda Spojených štátov amerických. Americké úrady majú v súčasnosti 205 515 BTC, ktoré boli skonfiškované najmä z troch veľkých káuz, ako je likvidácia Silk Road a hacknutie Bitfinex. Hodnota bitcoinov americkej vlády presahuje 7,6 miliardy USD.

1. Satoshi Nakamoto – tajomný otec zakladateľ

Číslo jedna je, samozrejme, záhadný zakladateľ siete Bitcoin. Začiatky kryptomien, sú neoddeliteľne spojené so Satoshi Nakamotom. Je autorom Bitcoin White Book. Hoci sa na internete neustále objavujú nové stopy, Nakamotova identita zostáva stále neznáma. Tvorca bitcoinu stále zostáva za rúškom anonymity, no stojí za zmienku, že je najvplyvnejším držiteľom BTC. Svoju cestu kryptomien začal v roku 2008 a do roku 2010 vyťažil viac ako 22 000 blokov a jeho portfólio bolo 1,1 milióna BTC. Majetok tvorcu bitcoinu sa v súčasnosti odhaduje na viac ako 40 miliárd USD.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár