Bitcoin oslavuje 15. narodeniny! Cesta od skupiny šifrantov ku globálnej zmene finančného systému

Január je pre komunitu kryptomien mimoriadne dôležitý mesiac. Dôvodom je, že 3. januára 2009 Satoshi Nakamoto spustil prvý blok v sieti Bitcoin. Tento blok sa nazýva "Genesis Block", pričom Satoshi za jeho vyťaženie dostal odmenu 50 bitcoinov. Dnes bitcoin oslavuje svoje 15. narodeniny a je pod drobnohľadom finančných gigantov, ako je napríklad BlackRock. Kde sa to všetko začalo?

od Martin Tkáč

Kríza, ktorá zmenila chod finančných dejín

Keď hovoríme o histórii bitcoinu, je ťažké nespomenúť celý ekonomický kontext obdobia, v ktorom vznikla prvá kryptomena na svete. V roku 2008 vypukla globálna finančná kríza, ktorú vyvolal kolaps trhu s vysoko rizikovými hypotékami v Spojených štátoch. Jedným zo symbolov tejto krízy bol pád investičnej banky Lehman Brothers.

Kríza bola nielen dôsledkom prasknutia realitnej bubliny, ale aj dôsledkom predchádzajúcich desaťročí a roku 1971, keď prezident Richard Nixon pozastavil zameniteľnosť dolára za zlato. Odvtedy je finančný systém založený na dlhu a systematickom zvyšovaní dlhových limitov. Svetová finančná kríza spôsobila skutočné Tsunami bankrotov a otriasla trhom s nehnuteľnosťami. Verejnosť vnímala, že moderné peniaze nie sú ničím iným ako špekuláciou. Práve finančná kríza bola jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré prinútili Satoshiho Nakamota vytvoriť Bitcoin.

Cypherpunkovia a zrod Bitcoinu

Udalosti z roku 2008 boli dôvodom, prečo hlas cypherpunkerov oslovoval čoraz viac ľudí. Hoci ich názov evokuje predovšetkým futuristický vesmír, hlavným cieľom cypherpunkov je využívať kryptografiu na dosiahnutie spoločenských a politických zmien. V tom sa zasa podobajú rockerom a sólistom z hry Cyberpunk 2077.

Jedným z takýchto cypherpunkov bol aj záhadný Satoshi Nakamoto, ktorého identita dodnes nebola odhalená. Globálna kríza ho inšpirovala (alebo ich, keďže existuje teória, že Satoshi nebol sám) k vytvoreniu alternatívnych digitálnych peňazí, ktoré by boli odolné voči rozbitému finančnému systému.

Satoshi si v skutočnosti požičal niektoré staršie nápady, napríklad b-money Wei Daia a Hashcash Adama Blacka z roku 1997. Ako zaujímavosť sem vložím fakt, že algoritmus Proof-of-Work, ktorý je základom a obranným múrom siete Bitcoin od jej vzniku, sa pôvodne používal na… odstránenie spamu v e-mailových schránkach.

Satoshi vydáva Bielu knihu o Bitcoine, ťaží Genesis Block a začína revolúciu

Vytvorenie alternatívnych peňazí si vyžadovalo čas, znalosti a dôkladné plánovanie každého prvku systému. Práve z tohto dôvodu Satoshi Nakamoto 31. októbra 2008 rozoslal svojim cypherpunkovým priateľom Bielu knihu Bitcoinu, dokument obsahujúci všetky najdôležitejšie informácie o celom ekosystéme siete Bitcoin.

Po niečo viac ako dvoch mesiacoch Satoshi mení slová na činy. Spúšťa sieť Bitcoin a ťaží prvý blok, ktorý sa teraz označuje ako blok Genesis. Ako odmenu za vyťaženie prvého bloku dostal Satoshi 50 bitcoinov. Zaujímavosťou je, že v bloku Genesis zostala správa, ktorá je citátom z britských novín The Times. V správe sa písalo, že „kancelárka je krok od druhého balíka na záchranu bánk“.

Išlo samozrejme o citát o dramatickej situácii finančného sektora v tom čase. Satoshi sa rozhodol úplne zmeniť vnímanie peňazí. Jeho myšlienkou bolo vybudovať systém, v ktorom by to boli ľudia, kto by mal úplnú moc nad svojimi peniazmi. Obísť bankový systém sa v tom čase zdalo prakticky nemožné.

Bitcoin oslavuje svoje 15. narodeniny, čo je ideálny čas na bilancovanie cesty prvej kryptomeny

Ťažba bloku Genesis sa ukázala byť rovnako významná ako pád prvej kocky domina. Ukázalo sa, že bitcoinová sieť je realitou, zatiaľ čo prvé prevody vtedy bezcenných bitcoinov dodali vierohodnosť koncepcii uzavretého ekosystému, ktorý bude nezávislý od bánk a iných tretích strán.

V nasledujúcich rokoch sa neustále rozširovala bitcoinová sieť a rovnako rýchlo rástla komunita inšpirovaná možnosťami digitálnych peňazí nezávislých od bankového systému. Jedným z takýchto nadšencov sa ukázal byť James Howells, ktorý v roku 2009 vyťažil 7 500 BTC v dnešnej hodnote viac ako 300 miliónov dolárov.

Hollews však s ťažbou BTC prestal, pretože jeho vtedajšia priateľka sa sťažovala, že „počítač bol v tom čase príliš hlučný“. Nešťastnou náhodou Howells vyhodil disk, na ktorom mal uložené seed frázy pre svoju peňaženku s kryptomenami. Už viac ako desať rokov žiada mestskú radu Newportu, aby mu povolila vykopať miestnu skládku. Bezvýsledne.

Ďalšou významnou udalosťou na ceste bitconu je Deň bitcoinovej pizze, ktorý pripadá na 22. mája 2010. Vtedy si Laszlo Hanyecz kúpil dve pizze za 10 000 BTC (vtedajšia hodnota 35 USD). Dnes by to bolo viac ako 400 miliónov USD. Samozrejme, nešlo o prvú transakciu zúčtovanú v BTC, bol to však prvý takto rozšírený príbeh praktického využitia kryptomeny Satoshiho Nakamota.

Prvých 100, 500 a 1 000 dolárov za BTC

V nasledujúcich rokoch bol zaznamenaný neustály rast kurzu BTC, ktorý prekonával postupné psychologické bariéry. V roku 2017 BTC prvýkrát prekročil hranicu 1 000 USD za mincu a v roku 2021 dosiahol svoj ATH, keď dosiahol takmer 70 000 USD. Počas týchto rokov bol bitcoin spočiatku označovaný za čistú špekuláciu, pričom Wall Street mu ani nevenovala pozornosť. S rastom hodnoty BTC sa však postoj tradičného finančného sveta k bitcoinu začal dramaticky meniť.

Významná je v tejto súvislosti premena názorov Larryho Finka, ktorý ešte v roku 2017 považoval bitcoiny za „ukazovateľ rozsahu prania špinavých peňazí“. V roku 2023 však Fink v televízii CNBC priznal, že bitcoin je digitálne zlato a medzinárodné aktívum. V tom istom roku najväčšia finančná korporácia na svete BlackRock požiadala americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy o schválenie ETF založeného na bitcoinoch. Svetové financie vedia, že už nemôžu ignorovať bitcoin, ktorého trhová kapitalizácia v súčasnosti dosahuje 837 miliárd USD.

Bitcoin oslavuje svoje 15. narodeniny tým, že je najdôležitejším digitálnym aktívom súčasnosti. Satoshi Nakamoto (nech už je alebo bol kýmkoľvek) je na svoj výtvor určite hrdý.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár