Bitcoin: Dokonalá alternatíva pre váš dôchodok

Tradičné dôchodkové sporenie v USA sa točí najmä okolo plánu 401(k). Mnohí americkí zamestnanci sa však z rôznych dôvodov k tejto tradičnej ceste vracajú. Na obzore sa objavuje nečakaný konkurent. Bitcoin, sa čoraz viac považuje za lepšiu technológiu sporenia.

od Simona

Nedávne zmeny vo finančnom prostredí podčiarkujú rastúci význam bitcoinu v diskusiách o dôchodkovom sporení. Okrem toho sa prehodnocujú plány 401(k) vzhľadom na rastúcu ekonomickú neistotu.

Klesajúca atraktívnosť dôchodkového plánu 401(k)

Pred niekoľkými desaťročiami sa plány 401(k) stali majákom finančného zabezpečenia. Nedávny vývoj však naznačuje zmenu nálad. Finanční komentátori uvažujú o zastavení príspevkov na účty 401(k).

Medzi dôvody patrí riziko býčieho trhu a nedostatočný rast. To naopak mnohých ľudí podnecuje k tomu, aby prehodnotili svoju investičnú stratégiu. Medzi ďalšie faktory patrí vysoká pravdepodobnosť podvodov.

Celkové aktíva v dôchodkových plánoch v USA

zdroj: Statista.com

Policajné oddelenie v Lincolne totiž nedávno informovalo o telefonickom podvode, ktorého obeťou sa stala 67-ročná žena. Bola podvodne oklamaná a prišla o svoje úspory. V dôsledku tohto trestného činu údajne prišla o 52 000 dolárov. Najprv bola informovaná o podvodných poplatkoch na jej bankovom účte prepojenom so spoločnosťou Amazon.

V domnení, že má do činenia s oddelením podvodov svojej banky, sa zapojila do telefonických rozhovorov s mužom. Ten ju presvedčil, aby do dvoch mesiacov vybrala peniaze zo svojho účtu 401(k) a kúpila si bitcoin. Podvodník jej sľúbil, že poštou dostane dva šeky na 69 999 USD. Tieto šeky však nikdy neprišli.

Tento prípad ďalej poukazuje na zraniteľnosť tradičných sporiacich plánov voči podvodom. Aj Shawn Plummer, generálny riaditeľ spoločnosti The Annuity Expert, upozorňuje na reálne nebezpečenstvo straty peňazí z účtov 401(k). Spochybňuje ich avizovanú bezpečnosť. Povedal:

„Váš dôchodkový plán 401(k) môže prísť o peniaze. Je však dôležité pochopiť, že to neznamená, že všetky vaše peniaze sú navždy stratené. Akciový trh neustále kolíše, čo znamená, že hodnota vašich investícií bude časom stúpať a klesať.“

Cenový graf S&P 500

zdroj: statista.com

Bitcoin: Nová éra v sporení zamestnancov

Na pozadí vznikajúcich obáv týkajúcich sa plánov 401(k) vstupuje bitcoin do hlavného prúdu rozprávania. Nedávna správa vrhá svetlo na výhody a nevýhody mať bitcoin v pláne 401(k). Najväčšia kryptomena sa stáva ústrednou súčasťou diskusie o dôchodkovom sporení.

Douglas Boneparth, zakladateľ spoločnosti Bone Fide Wealth, navrhuje, aby investori, ktorí chcú alokovať časť svojich dôchodkových úspor do kryptomien, zvážili zameranie na bitcoin. Podľa Bonepartha ako najznámejšia kryptomena predstavuje menej komplexnú príležitosť na špekulácie.

Prirodzené ťažkosti spojené s inými kryptomenami sú oveľa väčšie. Vďaka čomu je bitcoin v súčasnosti preferovanou možnosťou.

Graf ceny bitcoinu

zdroj: Statista.com

Renomovaný finančný poradca Ric Edelman tvrdí, že zahrnutie bitcoinu do plánov 401(k) zvyšuje potenciál vysokých výnosov. Podporuje možnosť investovania do bitcoinu v rámci plánu 401(k).

Následne signalizuje posun vo vnímaní kryptomeny zo špekulatívneho aktíva na reálnu investičnú možnosť. Uvádza to Edelman:

„Zahrnutie bitcoinu do dôchodkového plánu 401(k) je mimoriadne vzrušujúce. Bude sa naň spomínať ako na jeden z prelomových momentov vo vývoji digitálnych aktív. Desiatky miliónov amerických zamestnancov budú teraz zrazu môcť investovať do bitcoinu daňovo zvýhodneným spôsobom a s benefitom pre zamestnávateľa, ktorý mnohí z nich dostávajú.“

Edelman dodal, že americkí pracovníci si osvojujú stratégiu priemerovania dolárových nákladov (DCA) tým, že bitcoin zahŕňajú do dôchodkových plánov 401(k). Táto stratégia zahŕňa dôsledné investovanie stanovenej sumy peňazí z každej výplaty počas dlhšieho obdobia.

Účinne zmierňuje volatilitu tým, že vytvára stabilnejšie investičné prostredie. Podľa Edelmana „je to ideálne prostredie na nákup bitcoinu“.

Riziká a výhody bitcoinu v dôchodkových plánoch

Napriek rastúcemu záujmu o bitcoin nie je zaradenie tejto kryptomeny do plánu 401(k) bez rizika. Ivory Johnson, zakladateľ spoločnosti Delancey Wealth Management, uviedol:

„Napriek svojej volatilite má kryptomena potenciál na obrovský rast.“

Vysvetlil však, že väčšina ľudí reaguje impulzívne. Nanešťastie to často vedie ku krátkodobým predajom. Ďalej vysvetľuje:

„A idú ďalej a vložia 30 % svojich peňazí na dôchodok do bitcoinu. To exponenciálne zhoršuje zlú situáciu.“

Napriek rizikám sa zdá, že potenciálne výhody bitcoinu v dôchodkových plánoch prevažujú nad možnými nevýhodami.

Niektorí finanční komentátori naznačujú, že účet zdravotného sporenia (HSA) môže poskytovať lepšie výnosy ako tradičný účet 401(k). Podľa nedávnej správy by HSA mohol byť minimálne o 17 % lepší ako 401(k). Vysoký potenciál výnosov bitcoinu však naznačuje, že by mohol prekonať HSA aj 401(k).

Úspory a investície amerických pracovníkov

zdroj: statista.com

Bitcoin ako digitálne aktívum, ktoré funguje nezávisle od tradičných finančných systémov, ponúka slobodu a potenciálne výnosy. Tie sa v bežných technológiách sporenia hľadajú ťažko.

Jack Mallers, generálny riaditeľ spoločnosti Strike, tvrdí, že bitcoin si nachádza čoraz väčšiu priazeň ako lepšia alternatíva k dôchodkovým plánom 401(k). Píše, že:

„Myslím si, že pokiaľ ide o peniaze, bitcoin je lepšia technológia sporenia. Sú to najlepšie navrhnuté peniaze v histórii ľudstva.“

Neskôr dodal:

„Bitcoin sú najlepšie peniaze všetkých čias. Peniaze používate na sporenie, peniaze používate na ochranu kúpnej sily, peniaze používate na obchodovanie. Takže všetko, čo zahŕňa peniaze, je prípadom použitia bitcoinu ako aktíva. A ako peniaze je to lepší platobný nástroj.“

Budúcnosť úspor: Stratégia DCA

Rastúci záujem o bitcoin medzi americkými zamestnancami signalizuje potenciálnu zmenu paradigmy v dôchodkovom sporení. Zatiaľ čo tradičný plán 401(k) bol kedysi považovaný za zlatý štandard dôchodkového zabezpečenia, nástup kryptomien vytvoril nové možnosti finančného zabezpečenia.

Vďaka potenciálu vysokých výnosov a nezávislosti od tradičných finančných systémov sa bitcoin v súčasnosti považuje za dokonalú technológiu sporenia.

Zamestnanci sú presvedčení, že musia pracovať aj po odchode do dôchodku

zdroj: Statista.com

Pri pokračujúcom skúmaní výhod a nevýhod bitcoinu ako možnosti sporenia na dôchodok je zrejmé, že toto digitálne aktívum už začalo narúšať tradičné stratégie finančného plánovania.

Premena prostredia dôchodkového sporenia je v plnom prúde. Vedie ju priekopnícky duch bitcoinu a jeho zástancovia.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár