Bitcoin čoraz silnejšie zabezpečenie proti inflácii

Hoci Bitcoin (BTC) bol pred viac ako desiatimi rokmi navrhnutý ako platobný prostriedok, dnes sa táto vlajková kryptomena považuje skôr za investičný nástroj alebo nástroj na ochranu pred infláciou. Podľa analytikov sa však tento status "digitálneho zlata" v tomto roku len upevní.

od Martin Tkáč

Bitcoin ako zabezpečenie proti inflácii

Jag Kooner zo spoločnosti Bitfinex hovorí, že Bitcoin je čoraz populárnejší ako nástroj na diverzifikáciu investičného portfólia. Najmä v makroekonomickom prostredí s vysokou infláciou. Do roku 2024 sa úloha BTC ako zabezpečenia proti inflácii len zvýši, tvrdí expert.

„Pokračujúca inflácia, ktorá zostáva nad komfortnými zónami centrálnych bánk na celom svete, bude mať za následok dlhšie obdobie vysokých úrokových sadzieb. Tento scenár pravdepodobne utlmí trhové očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb. A to by mohlo viesť k sklamaniu investorov.“
Kooner vo všeobecnosti neočakáva vzrušujúci rok pre tradičných investorov v dôsledku pretrvávajúcej inflácie a vysokých úrokových sadzieb.

V rozhovore pre americkú spravodajskú platformu The Block uviedol, že v roku 2024 očakáva mierny rast akciových trhov v dôsledku uvedených faktorov.

Kooner však očakáva, že bitcoinu sa v takejto atmosfére bude dariť. BTC nepopisuje ani tak ako špekulatívny investičný nástroj, ale skôr ako zabezpečenie proti inflácii.

Efekt halvingu bitcoinu

S týmto názorom súhlasí aj Tal Zackon zo spoločnosti TRES. Podľa neho spustenie amerických spotových ETF na bitcoin uľahčilo tradičným investorom získať expozíciu voči BTC. A títo noví investori zrejme využívajú BTC ako ochranu pred infláciou. Podľa Zackona nadchádzajúci halving bitcoinu v apríli tento status len posilní.

„Nadchádzajúci halving bitcoinu v apríli, jedinečný mechanizmus na obmedzenie ponuky, potvrdzuje potenciál BTC ako silného protiinflačného nástroja.“

Zackon sa odvoláva na skutočnosť, že Bitcoin sa po halvingu stane ešte vzácnejším. Zatiaľ čo v súčasnosti každý blok generuje 6,25 BTC, po halvingu tento počet klesne na 3,125. Každý deň sa teda do obehu dostane o polovicu menej nových Bitcoinov, čím sa fakticky zvýši ich vzácnosť. A práve vzácnosť je to, vďaka čomu Bitcoin funguje ako poistka proti inflácii.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár