Autor Hry o tróny žaluje OpenAI

G. R. R. Martin sa pripája k žalobe Zväzu autorov proti spoločnosti OpenAI. Hlavným obvinením je používanie diel chránených autorským právom na trénovanie ich jazykového modelu.

od Martin Tkáč

Stojí za zmienku, že žaloba nie je neopodstatnená, pretože Zväz autorov má údajne dôkazy o tom, že ChatGPT sa učil okrem iného aj z Piesne ľadu a ohňa od G. R. R. Martina. Toto nie je prvá žaloba proti spoločnosti Sama Altmana.

Autor Hry o tróny žaluje Open AI spolu s Danom Brownom a celým Zväzom autorov

Keď v novembri 2022 uzrel svetlo sveta ChatGPT, bol to celý technologický svet, ktorý sa zbláznil do umelej inteligencie. V uplynulých 12 mesiacoch sa AI vyvíjala závratným tempom, čoho dôkazom bolo vydanie ChatGPT 4 v roku 2023. V uplynulom roku sa tiež veľa hovorilo o nebezpečenstvách AI. Silne sa zdôrazňoval najmä jej zlovestný vplyv na trh práce. Niektoré profesie by mohla umelá inteligencia v blízkej budúcnosti vytlačiť.

Zdalo sa, že tvoriví umelci, ako napríklad spisovatelia kníh, sú v bezpečí. Ukázalo sa však, že jazykové modely OpenAI sa učili z tvorby autorov, ako sú G. R. R. Martin, Dan Brown a John Grisham. Zväz autorov, do ktorej spomínaní spisovatelia patria, sa rozhodla zažalovať OpenAI za to, že na trénovanie umelej inteligencie používa diela chránené autorským právom. Autori považujú umelú inteligenciu za značnú hrozbu. Na viacerých populárnych stránkach sa objavili knihy napísané umelou inteligenciou, ktorých štýl je klamlivo podobný dielam autorov, ako je napríklad G. R. R. Martin. Tieto knihy majú nízku kvalitu, pretože sú často vytvorené úplne automaticky.

Porušovanie autorských práv, pretrvávajúci problém pre OpenAI

Právo zaostáva za vývojom umelej inteligencie, čo je čoraz zjavnejšie. Žaloba od zväzu autorov nie je prvá, ktorá postihla spoločnosť Sama Altmana. Dokonale sa to prejavilo počas Altmanovho stretnutia so študentmi Varšavskej univerzity v júni tohto roku.

Generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI priznal, že autorské práva sú veľkým problémom, pokiaľ ide o vývoj jazykových modelov, ako aj generatívnej umelej inteligencie vo všeobecnosti. Oznámil, že v roku 2024 vstúpia do rokovaní s umelcami, aby sa podieľali na vývoji umelej inteligencie výmenou za určitý druh opakovaného plnenia.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár