Arthur Hayes má dobrú správu pre investorov do zlata

Arthur Hayes, zakladateľ a bývalý CEO BitMEX, má dobré správy pre investorov do zlata, ale aj bitcoinových investorov (a zlé správy takmer pre nás všetkých). Súčasná geopolitická situácia uprednostňuje aktíva s obmedzenou ponukou.

od Martin Tkáč

Arthur Hayes píše o problémoch USA

Hayes sa nedávno zhostil úlohy experta na medzinárodnú politiku. Na svojom blogu nedávno opísal aktuálnu situáciu v USA. Podľa jeho názoru je ohrozená sila superveľmoci.

„Impéria padajú kvôli viacerým hrozbám, ktoré sa vyskytujú súčasne na okraji. Pax Americana nie je priamo ohrozená ničím, čo sa deje v pásme Gázy. Izrael však potrebuje miliardy dolárov každý rok, aby sa ochránil v nepriateľskom prostredí. Pre patricijov Pax Americana to stojí za to, pretože zachováva imidž silnej Ameriky a posilňuje piatu kolónu na Strednom východe, ktorá je bohatá na ropu,“

-napísal Hayes.

Potom poukázal na jedno z najdôležitejších prikázaní impéria: „žiadneho spojenca nemožno opustiť v núdzi“. Dôvod? Ak nepomôžete jednému spojencovi, ostatní sa budú báť, že im nepomôžete tiež. A presne toto je problém USA. Washington musí pomôcť Izraelu a Ukrajine súčasne. Ktovie, možno sa k tejto skupine časom pripojí aj Taiwan alebo pobaltské štáty a Poľsko. Toto všetko stojí peniaze. Otázka teda znie: môžu si to Američania dovoliť?

„Bankrot je príliš silné slovo – toto tvrdenie zmiernim tým, že budem hovoriť o náraste dlhových nákladov na nedosiahnuteľnú úroveň. Keď sa dlh stane pre vládu nesplatiteľným, centrálna banka musí zasiahnuť a vytlačiť peniaze na financovanie vládnej politiky,“

– Hayes naznačuje, čo môže čakať USA.

Všetko spomenuté je však príležitosťou pre zlato a bitcoiny.

„Tam sa zábava skutočne začína s finančnými aktívami s pevnou ponukou, ako sú zlato a kryptomeny. Koniec trhu s americkými štátnymi dlhopismi oprávnene zvažuje budúcnosť, v ktorej bude Amerika nútená minúť miliardy a s najväčšou pravdepodobnosťou bilióny na vedenie vojen nielen na Ukrajine, ale teraz aj v Izraeli a možno aj na Blízkom východe. Keď Amerika naposledy vstúpila na Blízky východ, stálo to 10 biliónov dolárov, koľko to bude tentokrát?“

– pýta sa podnikateľ.

Dôvod, prečo zlato a bitcoin zdraželi

Podľa Hayesa sú nedávne nárasty grafov zlata a bitcoinu zásluhou amerických úradov. Nejde však o SEC, ktorá môže schváliť bitcoinové ETF, je to určitá hrozba pre „papierový“ trh so zlatom, takže drahý kov by nezdražel. Nejde o medzinárodnú politiku.

„Pre mňa bolo zaujímavé, ako americký trh reagoval na nedávne vyhlásenia členov predstavenstva americkej centrálnej banky (Fed) a amerického prezidenta Bidena,“

– pokračuje Hayes vo svojej myšlienke na blogu.

Povedal, že „Fed verí, že môže poraziť infláciu zvýšením nákladov na pôžičky, zvýšením úrokovej sadzby Fed Funds a znížením veľkosti svojej súvahy, ktorá pozostáva predovšetkým z dlhu americkej štátnej pokladnice a cenných papierov krytých hypotékami (MBS).“

„Keď sa menové podmienky stanú dostatočne reštriktívnymi, čo je amorfný koncept, orgány Fedu prestanú zvyšovať úrokové sadzby. Powell to opakovane oznámil na rôznych tlačových konferenciách a prejavoch,“

– vysvetľuje zakladateľ BitMEX.

Okrem toho Powell nedávno naznačil, že Fed bol blízko ukončenia cyklu zvyšovania sadzieb, čo malo dôsledky.

„Americký trh štátnych dlhopisov zareagoval prudkým výpredajom, ktorý znamenal zvýšenie výnosov,“

– spomína Hayes, a zároveň sa pýta: „Ak Fed nebude bojovať proti inflácii zvyšovaním úrokových sadzieb, prečo by niekto vlastnil dlhodobé dlhopisy?“

Inými slovami, americké úrady robia veľa, aby zabezpečili, že dlhopisy ich krajiny už nebudú atraktívne pre investorov a stratia svoj štatút bezpečného prístavu. Samotný dolár oslabuje politika Fedu. V kontexte geopolitických hrozieb a možno aj vnútorných problémov pristúpia americké úrady k veľkorysej tlačenici, ktorá ešte viac oslabí pozíciu tejto meny.

Joe Biden

Vyššie uvedené znamená, že dolár a americké dlhopisy môžu stratiť značku „bezpečný prístav“. Ťažiť z toho môže predovšetkým zlato, ale aj bitcoin. Nedávno sme to, podľa Hayesa, videli na vlastné oči. Potom, čo Hamas zaútočil na Izrael a Tel Aviv oznámil odvetu, cena zlata vzrástla. To, čo sa deje na Blízkom východe, môže byť predohrou k všeobecnej eskalácii konfliktu, vrátane zapojenia Iránu. USA budú musieť vyvážiť sily na zemi a pokúsiť sa posilniť Izrael.

To znamená ešte viac tlače. Pripomeňme si, že v pozadí je vojna na Ukrajine a Čína sa už roky vyhráža ovládnutím Taiwanu. Rusko nahlas hovorí o potrebe stiahnutia síl NATO zo strednej Európy. Vyššie sme spomenuli, že Amerika to vôbec nemôže ignorovať, lebo potom stratí svoju pozíciu. USA sú preto vo vážnych problémoch.

Vráťme sa k trhom so zlatom a bitcoinmi. Cena zlata začala rásť po útoku Hamasu. Bitcoin vôbec nereagoval, ale jeho cena vyletela do nebies kvôli tomu, čo sa stalo na americkom trhu štátnych dlhopisov.

Od zasadnutia Fedu 20. septembra klesli TLT (dlhodobé štátne dlhopisy USA) o 11 %, bitcoin vzrástol o 11 % a zlato o 1 %.

„Obe aktíva v bezpečnom prístave znižujú budúcnosť vyšších vládnych výdavkov a vyššej inflácie,“

– vysvetľuje Hayes.

Čakajú nás hrozné časy?

Dnes niektorí analytici hovoria priamo: Tretia svetová vojna už prebieha. Rovnako ako v prípade 2. svetovej vojny je ťažké jednoznačne určiť začiatok takéhoto konfliktu (dátum 1. september 1939 môže vyvolať kontroverziu napr. v Ázii alebo v USA, ktoré oficiálne vstúpili do vojny až na konci z roku 1941). Nezáleží na tom, či za začiatok považujeme ruskú inváziu na Ukrajinu alebo útok Hamasu na Izrael. Dôsledky toho, čo sa deje, sú dôležité.

USA čelia najmocnejšej aliancii, proti ktorej kedy v celej svojej histórii bojovali. Čínske spojenectvo s Ruskom, jadrovou Severnou Kóreou a Iránom sa môže ukázať ako obrovská hrozba. Samozrejme, Američania majú na svojej strane spojencov – Veľkú Britániu, Japonsko, Austráliu a Európsku úniu (aj keď tu je vec oveľa komplikovanejšia). Bude to však oveľa ťažšie vyhrateľná vojna ako tie, ktoré sa odohrali v prvej polovici 20. storočia. Ekonomika USA z nej tentoraz nemusí vyjsť silnejšia. Trhy na to už reagujú. Je možné, že to, čo vidíme na grafoch BTC a zlata, je len predzvesťou toho, čo nás môže čakať v najbližších rokoch.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár