Ako Hal Finney prispel k vytvoreniu Bitcoinu

od Martin Tkáč

Zosnulý kryptograf Hal Finney by sa včera dožil 66 rokov. Finney trpel v posledných rokoch života amyotrofickou laterálnou sklerózou, a tak sa mohol s jeho smrťou nejakým spôsobom vyrovnať a pripraviť sa na odchod. Rozhodol sa podstúpiť kryogeniku a nechal svoje telo zmraziť v nádeji, že sa prebudí a vylieči, keď to pokroky medicíny umožnia.

Žiaľ, Hal Finney sa už nedožil doby, kedy sa jeho proroctvo o osude Bitcoinu začalo napĺňať. Mal to šťastie, že dostal svoju prvú bitcoinovú transakciu od Satoshi Nakamota a zhrnul novú technológiu takto:

Ako zábavný myšlienkový experiment si predstavte, že Bitcoin by bol úspešný a stáva sa dominantným platobným systémom používaným na celom svete. A potom sa celková hodnota meny rovná celkovej hodnote všetkých bohatstiev sveta. Podľa súčasných odhadov sa bohatstvo celkového počtu domácností na svete pohybuje od 100 biliónov do 300 biliónov dolárov. Bitcoinový systém bude mať približne 20 miliónov mincí, z ktorých každá má hodnotu približne 10 miliónov dolárov.

Takže súčasná schopnosť generovať coiny za pár centov by mohla byť celkom dobrá stávka, s výplatou okolo 100 miliónov ku 1! Niečo na zamyslenie…

Bitcoin má ďaleko od úrovní, o ktorých písal Finney (výrazne sa zmenilo aj množstvo peňazí vo svete), no je veľmi pravdepodobné, že ich dosiahnu. Z úrovne ATH dosiahnutej v novembri predchádzajúceho roka by sa sadzba musela zvýšiť asi 150-krát viac. Ak vezmeme do úvahy charakteristickú likviditu kryptomien, takáto suma sa zdá byť dosiahnuteľná v priebehu niekoľko desiatok rokov.

Prečo bol Finney osobou, ktorej Satoshi Nakamoto poslal prvé digitálne mince? Aký má podiel na histórii vzniku prvej kryptomeny? Pozrime sa na to v našom článku:

Obsah

Hal Finney – technologický nadšenec a extropianista
História Digicashu
Generovanie prvých hashov
Založenie RPOW
Koncept Satoshi Nakamota

Hal Finney – technologický nadšenec a extropianista

Finnley sa považoval za extropianistu a bol aktívnym členom hnutia. Extropianizmus je filozofický smer, ktorý považuje rozvoj extropie za najvyššiu hodnotu. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú jej rast, patrí rozvoj inteligencie, večný pokrok a sebarozvoj, praktický optimizmus, intelektuálna nezávislosť, sloboda informácií, ako aj rozvoj inteligentných technológií, ktoré umožňujú prekračovať hranice ľudskej povahy.

Fascinácia novými technológiami a objavovanie raného internetu pri hľadaní nových informácií viedli Finneyho k zamysleniu sa nad nevyhnutnou digitalizáciou peňazí. Jeho esej o vývoji digitálnych mien si môžete prečítať na tomto odkaze.

Čítame v ňom okrem iného:

Platba v hotovosti je stále možná aj poštou, je to však nebezpečné a nepohodlné. Myslím si, že pohodlie kreditných a debetných kariet prekoná obavy väčšiny ľudí o súkromie a že sa ocitneme v situácii, keď existuje obrovské množstvo informácií o súkromnom živote ľudí.

História Digicashu

Neskôr v eseji Finney popisuje výhody digitálnej hotovosti, ktorú vlastní. Má na mysli projekt Davida Chauma s názvom eCash. Projekt vznikol v roku 1990 a možno ho považovať za základ pre vznik dnes nám známych kryptomien. Technológia slepých podpisov spojených so súkromnými kľúčmi umožnila anonymný prevod digitálnej hotovosti medzi účastníkmi peňažného systému.

David Chaum založil DigiCash a chcel v budúcnosti predávať svoju technológiu bankám ako vrstvu ochrany osobných údajov pre existujúce fiat meny. Žiaľ, zdá sa, že Chaumov nápad predbehol dobu. Spoločnosti sa nepodarilo úspešne vyvinúť databázu, pretože elektronický obchod ešte nebol plne integrovaný s internetom. O niekoľko rokov neskôr spoločnosť DigiCash vyhlásila bankrot.

Finney aktívne propagoval DigiCash medzi inými extropistami, čo malo za následok jeho pozvanie do skupiny Cypherpunk. Skupina hackerov, počítačových vedcov a kryptografov si dala za cieľ zvýšiť súkromie online pomocou kryptografie. Patrili medzi nich Jacob Appelbaum, tvorca TOR, Julian Assange zakladateľ WikiLeaks a Bram Cohen tvorca BitTorrentu.

Vďaka členstvu v Cypherpunk a rozvíjaní záujmu o súkromie Finney zakódoval dva remailery – servery, ktoré umožňujú anonymné posielanie e-mailov. Jeho hlavnou fascináciou však vždy zostávala digitalizácia peňazí. Vždy, keď sa na mailing liste Cypherpunk objavili témy týkajúce sa digitálnej hotovosti alebo sa na mailing liste Cypherpunk objavili nápady na posielanie finančných prostriedkov, vždy túto tému vypracoval pre celú komunitu.

Generovanie prvých hashov

V roku 1997 sa objavil projekt Hashcash, ktorý vytvoril Adam Back. V súčasnosti je generálnym riaditeľom a zakladateľom Blockstream, spoločnosti, ktorá nedávno oznámila výstavbu solárneho ťažobného BTC centra. Back mal nápad použiť výpočtový výkon na generovanie hashov. Zaujímavé je, že koncept sa netýkal digitálnej meny, keďže mal obmedziť tvorbu e-mailového spamu. E-maily s hash by príjemcovi umožnili prijímať iba správy s platnými údajmi. Používatelia by neplatili veľa za odoslanie jedného e-mailu a vygenerovanie jedného hashu. Posielanie miliónov e-mailov spamermi by už nebolo ziskové.

Vznik Hashcash je prvou známou digitálnou reprezentáciou použitej energie, a teda dôkazom konsenzu proof-of-stake. Členovia Cypherpunku cítili, že proof-of-stake by mohol slúžiť ako základ pre nový typ meny – digitálnu hotovosť bez fyzického zabezpečenia. Objavili sa prvé návrhy takéhoto riešenia, vrátane Bit Gold od Nicka Szaba a B-Money Wei Dai, ale neboli dostatočne vyvinuté na ich implementáciu.

bitcoin

Založenie RPOW

O sedem rokov neskôr, v roku 2004, Hal Finney navrhol svoj vlastný digitalizovaný menový systém – Reusable Proofs of Work. Využil silu PoW na generovanie digitálnych peňazí. Finney úspešne nakódoval prototyp RPOW a pozval ľudí, aby otestovali jeho nápady. Finney vytvoril špeciálny server, ktorý fungoval ako mincovňa, prostredníctvom ktorej bolo možné generovať nové tokeny. Server tiež skontroloval platnosť mincí, vrátane toho, či nedošlo k podvodu a dvojitému vydaniu tokenu.

Systém bol plne centralizovaný. Držitelia digitálnej hotovosti sa však nemuseli obávať, že Finneymu budú dôverovať, pretože jeho server bol umiestnený na zabezpečenom hardvérovom komponente IBM4758 a zabezpečený súkromným kľúčom vygenerovaným IBM, do ktorého nemohol zasahovať ani samotný Finney. Každý používateľ pripojený k serveru si mohol kedykoľvek skontrolovať, či je server správne zabezpečený.

Bohužiaľ, RPOW tiež nebolo ideálne riešenie. Fungovanie tohto finančného systému záviselo od hlavného servera. Ten by sa dal vždy vypnúť, čo by okamžite neutralizovalo hodnotu všetkých tokenov RPOW. Zároveň začali mince podliehať inflácii. Vďaka technologickému pokroku je výpočtová sila stále lacnejšia a spolu s ním aj hodnota novej meny. Používatelia nemali dostatočné dôvody na to, aby prijímali platby v RPOW, nieto v ňom hromadili prostriedky. Digitálna hotovosť v tejto podobe neplnila funkciu zabezpečenia hodnoty.

Koncept Satoshi Nakamota

Uplynuli roky a spolu s ďalšími experimentmi súvisiacimi s digitálnou hotovosťou. Finney nikdy nestratil nadšenie a nádej na vznik ideálneho finančného systému. Bol členom mnohých zoznamov adries súvisiacich s touto témou, vrátane skupiny Cryptography.

Tu sa v októbri 2008 objavil e-mail od Satoshiho Nakamota. Obsahoval krátky popis návrhu digitálnej meny, bitcoinu, ako aj odkaz na Whitepaper projektu. Finney rýchlo rozpoznal výhody nového konceptu. Všimol si ich okrem iného pri decentralizácii, algoritme úpravy náročnosti ťažby, obmedzenej ponuke a emisnom harmonograme.

Finney pochopil, že konštrukcia tejto novej meny bola skutočne prelomová. Vďaka opatreniam PoW a deflácii majú tokeny skutočnú hodnotu a samotný systém je veľmi bezpečný. Začal propagovať nové riešenie v mailingových skupinách a začal ťažiť aj bitcoiny.

Stal sa tiež prvým človekom na svete, ktorý dostal zmluvu od Satoshiho Nakamota. Niektorí dokonca veria, že on bol Satoshi, čo však Finney rázne poprel. Napriek tomu, aj keď sa dá povedať, že Nakamoto stojí za konceptom ideálnej digitálnej meny, vznik okolností, za ktorých by mohol Bitcoin konečne existovať, bol dlhý proces. Už viac ako 20 rokov zdokonalili nadšenci internetu a kryptografie myšlienku digitálnej meny. Hal Finney bol jedným z ľudí, ktorí ovplyvnili chod dejín tým, že ľudstvu predstavili možnosti digitálnej hotovosti.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár