Volatilita bitcoinu: Ako sa s ňou vysporiadať?

Volatilita. Cena bitcoinu sa v uplynulých dňoch prepadla a od svojich historických maxím stratila viac ako 20 percent. Najpopulárnejšia kryptomena so sebou stiahla celý trh. Aj keď to pre investorov môže byť bolestivé, nikdy to nie je strata, pokiaľ nepredáte.

od Rastislav Vasilišin

Pre kryptomeny je výrazná kolísavosť cien bežná. Existuje mnoho spôsobov, ako sa s volatilitou vyrovnať. Tu je niekoľko základných myšlienok ako na ňu nazerať.

Ako presne je Bitcoin volatilný?

Najskôr sa pozrime na to, aký volatilný Bitcoin skutočne je. Nasledujúca štatistika je celkom zaujímavá.

Volatilita bitcoinu je asi 7x vyššia ako volatilita S&P500. Inými slovami, 12 percentný pohyb v cene bitcoinu by sa rovnal 1,7% pohybu v indexe S&P 500.

Rovnako dôležité je sledovať aj implikovanú volatilitu, ktorá ukazuje čo trh naznačuje o cenových zmenách v budúcnosti. Podľa Skew sa pohybuje na úrovni 4,7 percent denne. Inými slovami, na dennej báze je možné očakávať 4,7 percentný pohyb v cene.

Dôvody prečo je bitcoin volatilný

Po prvé, bitcoin má len 12 rokov a stále je len na začiatku boja o podiel na trhu s tradičnými aktívami a menami.

Každá nová technológia prechádza na začiatku vysokou volatilitou. Zaobchádzanie s investíciou do bitcoinu ako s rizikovým kapitálom dáva logický zmysel, pretože je to aktívum, ktoré je oveľa mladšie ako napríklad zlato.

Po druhé, s bitcoinom  sa obchoduje nepretržite 24 hodín denne po celý rok. Na rozdiel od akciových alebo komoditných trhov, trh s kryptomenami nikdy nespí. Predstavte si, že by sa s bitcoinom neobchodovalo každú sekundu, ale mohli by ste vystúpiť a bitcoin predať až päť rokov od počiatku investície. Ako pri každej investícii do rizikového kapitálu, aj tu by ste nacenili aktívum za jeho nákupnú cenu a trpezlivo by ste čakali päť rokov. Každý, kto takto zaobchádzal s investíciou do bitcoinu, zaznamenal exponenciálne výnosy.

A nakoniec, s bitcoinmi sa masívne obchoduje na páku. To znamená, že investori ho nakujú z požičaných peňazí. Napríklad, niektoré burzy umožňujú pákový efekt až 100 ku 1. Výsledkom toho je, že keď cena klesá, burzy automaticky spúšťajú výpredaj a tým aj dominový efekt, ktorý vedie k masívnym likvidáciám otvorených pozícií. Vzhľadom na volatilitu je preto nákup bitcoinu na 100-násobnú páku vždy zlým nápadom.

Jednoduchý spôsob ako vnímať volatilitu

Bitcoin bol vždy volatilný, avšak len vo vzťahu k doláru. V niektorých ohľadoch môžeme tvrdiť, že to nie je nie bitcoin ale dolár, ktorého cena voči bitcoinu výrazne kolíše. Inými slovami, nezáleží na tom, či je cena 3 000, 30 000 alebo 300 000 dolárov. Na žiadnej cenovke nezáleží, pretože všetky papierové peniaze v histórii sa nakoniec vrátili k svojej vnútornej hodnote, ktorá je nula.

Ako s obľubou hovorí Tim Draper, zakladateľ spoločnosti Draper Associates: „Jeden bitcoin má stále hodnotu jedného bitcoinu, ale postupom času všetky ostatné meny pomaly upadajú.“

Ďalším spôsobom, ako porozumieť bitcoinovej volatilite, je pozrieť sa na ňu cez optiku inflácie. Napríklad, ak žijete od výplaty k výplate a vašim hobby je sledovanie Netflixu, tak sa inflácie nemusíte obávať. V prípade, že si však chcete kúpiť dom, plánujete mať tri deti a chodiť s nimi na drahé dovolenky, musíte problém s infláciou riešiť. Dá sa preto konštatovať, že vaše životné plány a túžby určujú úroveň strachu z inflácie a tie následne určujú vašu mieru strachu z bitcoínovej volatility.

Na záver

Jednoducho vždy je potrebné mať na pamäti, že volatilita je nutné zlo a cena, ktorou sa platí za mimoriadny výnos. Volatilita preto nie je žiadnou poruchou systému, ale jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Ak sa vytratí volatilita, vytratí sa väčšínou aj zisk.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár