Ron DeSantis vzdal boj o Biely dom. Čo to znamená pre trh s kryptomenami?

V USA sme svedkami súboja o Biely dom. Zatiaľ čo demokratov bude vo voľbách zastupovať Joe Biden (čo je prakticky isté), v Republikánskej strane sa o nomináciu zvádza ešte urputnejší boj. Tento týždeň však odstúpil Ron DeSantis, guvernér Floridy. Je to významné, pretože je to kandidát, ktorý je známy svojou nechuťou k CBDC.

od Martin Tkáč

Ron DeSantis už nechce byť prezidentom?

Primárky v americkom štáte Iowa sa už uskutočnili. Donald Trump tam zaznamenal obrovský úspech. Má už podporu 20 delegátov. Jeho najvážnejšieho súpera Rona DeSantisa podporilo len 8, zatiaľ čo Nikki Haleyovú 7.

Ako vidíte, Trump má najväčšie šance vyhrať primárky a reprezentovať Republikánsku stranu. DeSantis a Haleyová však mohli počítať s tým, že bývalý prezident počas kampane odstúpi, napr. pre zdravotné problémy. Koniec koncov, má už 77 rokov.

Ukazuje sa však, že DeSantis nie je taký trpezlivý (alebo zlomyseľný), aby čakal na Trumpovu chorobu. Oznámil, že sa vzdáva boja o prezidentský úrad. Teoreticky by to mohlo Haleyho posilniť, ale – ako naznačujú prieskumy – nestane sa tak. Očakáva sa, že elektorát floridského guvernéra sa „preleje“ najmä k Trumpovi a v menšej .

Trumpovo ďalšie funkčné obdobie?

Mnohé teda nasvedčuje tomu, že o niekoľko mesiacov nás čaká zopakovanie situácie spred štyroch rokov – mocenský boj medzi Bidenom a Trumpom. Z týchto dvoch má väčšie šance ten druhý, ak sa dá opäť veriť prieskumom verejnej mienky. Prečo?

V Spojených štátoch sa do istej miery obnovuje viera v Trumpa. Nedeje sa to bezdôvodne. Zatiaľ čo ekonómovia poukazujú na to, že „bidenomika“ funguje, voliči to vidia inak.

Začnime tým, že inflácia v USA klesá, ani ekonomika neupadla do recesie. Problémom je však… cena snickers. Áno, ide o cenu tejto obľúbenej tyčinky. Niektorí ekonómovia totiž poukazujú na to, že ceny základných výrobkov na trhu sú pre priemerného Američana stále vysoké. Okrem toho reálne mzdy (pri zohľadnení inflačného rastu) takmer stagnujú. Inými slovami, bežní voliči vidia, že ich údel sa nezlepšuje, a na Trumpovu vládu spomínajú so sentimentom.

Ak sa teda bývalý prezident vráti do Bieleho domu, čo čaká trh, ktorý nás zaujíma najviac – kryptomeny?

Začnime tým, že DeSantis, o ktorom je stopercentne isté, že nebude prezidentom od roku 2025, bol proti emisii CBDC. Trump tiež oznámil, že zakáže vytvorenie digitálneho dolára. Z obavy o súkromie spotrebiteľov, dodal. Nevieme však, či ide o jeho skutočný názor, alebo len o boj o hlasy voličov floridského guvernéra.

Samotný Trump už viackrát vyjadril svoju nechuť k bitcoinu. Urobil tak v čase, keď už nebýval v Bielom dome. Počas svojho pôsobenia údajne raz vstúpil do diskusie so svojimi kolegami na túto tému. Po tom však nenasledovali žiadne kroky. Keď už nebol hlavou štátu, vydal svoju slávnu zbierku NFT (jeho manželka urobila to isté ako bývalá prvá dáma). Okrem toho vieme, že vlastní ether, ktorý získal z predaja NFT.

Je otázne, či by Trump ako prezident chcel zakázať kryptomeny v USA. V otázke CBDC môžeme predpokladať, že bude proti vydávaniu tejto formy meny (na čo vo svojich predvolebných sľuboch upozorňuje napríklad John Bolton, bývalý Trumpov spolupracovník).

Na druhej strane Bidenovo víťazstvo pravdepodobne znamená pokračovanie súčasnej politiky. Ktorý z týchto kandidátov však vyhrá voľby, sa dozvieme až koncom tohto roka.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár