Odstavenie vlády USA. Čo to znamená pre trh s kryptomenami?

V USA opäť vládne chaos. Demokrati a republikáni sa v Kongrese opäť nedokážu dohodnúť na rozpočte na budúci fiškálny rok, ktorý sa začne v októbri. V dôsledku toho môže byť federálna vláda v superveľmoci pozastavená. Čo to v praxi znamená?

od Martin Tkáč

Odstavenie vlády, čo to vlastne je?

K odstaveniu vlády dôjde, keď Kongres neschváli rozpočet na nasledujúci fiškálny rok. V USA sa ten druhý začína v októbri, teda o pár dní. V dôsledku postupu pozastavenia úrady väčšinou prestanú pracovať. To znamená, že federálni predstavitelia (vrátane SEC, o ktorom sa zmienime o chvíľu) nekonajú.

Čo všetko vyššie uvedené znamená? Teoreticky extrémny liberál povie, že je to skvelá správa. Ale vec nie je taká jednoduchá. Po prvé, napriek všeobecnému presvedčeniu nie všetci úradníci „nič nerobia“. V americkej administratíve je veľa ľudí, ktorí sú zodpovední za prípravu dôležitých správ, napríklad o inflácii alebo nezamestnanosti. Ak prestanú fungovať, tieto údaje nebudú zverejnené. Potrebujú ich investori aj úrady. Fed bude mať problém rozhodnúť sa, či zníži alebo zvýši úrokové sadzby. Samotní investori nebudú vedieť, čo majú robiť, čo sa môže premietnuť do výpredajov na akciových trhoch.

Aby sme vás upokojili, dodajme, že vláda bola v minulosti pozastavená. Napriek tomu príslušné agentúry naďalej zverejňovali dôležité údaje. Nedá sa však bez tieňa pochybností predpokladať, že by tomu tak bolo aj teraz.

Okrem vyššie uvedeného môže dôjsť aj k zníženiu ratingu Spojených štátov alebo k poklesu výmenného kurzu dolára. Aké účinky to môže mať, si povieme o chvíľu.

Na dokončenie tohto vlákna si vysvetlíme pôvod problému. Nuž, Snemovni reprezentantov, dolnej komore Kongresu, dnes dominuje Republikánska strana. Tá chce prinútiť demokratickú vládu k drastickým škrtom vo výdavkoch. Obe strany – republikánska aj demokratická – sa teda ocitnú v tiesni, ktorá môže viesť k pozastaveniu vlády.

Vplyv na trhy

Aký dopad by to všetko mohlo mať na trhy? Akcie môžu klesnúť, rovnako ako dolár. V reakcii na to môže zlato a možno aj striebro zdražieť.

Ako sa bude správať bitcoin? Tu vec nie je taká jednoznačná. Kryptomena je považovaná za rizikové aktívum, preto môže klesnúť na cene (ako napr. cenné papiere technologických spoločností). Na druhej strane slabosť dolára a určitá väzba BTC so zlatom môže digitálnu menu predražiť. Rovnako ako sa zhodnotila počas nedávnej bankovej krízy v USA.

Ethereum je samostatný problém. Médiá dnes naznačujú, že SEC – zo strachu z pozastavenia svojich aktivít – môže v najbližších dňoch schváliť žiadosti o ETH futures ETF. Ak sa tak stane, cena ETH určite vyletí hore a môže so sebou ťahať altcoiny a…bitcoiny.

Schvaľovanie žiadostí ohľadom ETH futures ETF bude trh pravdepodobne vnímať ako ohlásenie potenciálnej zelenej aj pre ETF ohľadom spotového trhu BTC. To je ďalší argument, že cena bitcoinu môže v najbližších dňoch raketovo vzrásť.

Samozrejme, všetko vyššie uvedené nie je investičné poradenstvo. Situácia v USA je taká neistá, že investovanie do kryptomien je dnes riskantnejšie ako zvyčajne.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár