Kórea vykoná CBDC pilot na smartfónoch Samsung Galaxy

od Martin Tkáč

Podľa správy denníka The Korea Times z 8. augusta kórejská centrálna banka pilotuje CBDC prostredníctvom smartfónov juhokórejského technologického giganta Samsung Electronics.

Kórejská centrálna banka v máji oznámila, že sa bude uchádzať o poskytovateľa technológie pre CBDC. Po zrážke s tvrdou konkurenciou bola zákazka udelená Ground X, ktorého platforma Klaytn bude slúžiť kórejskému digitálu. Ground X je dcérskou spoločnosťou blockchainu kórejského komunikačného giganta Kakao.

Čo sú CBDC?

CBDC sú digitálne meny podporované centrálnou bankou. Ich cieľom je poskytnúť digitálnu alternatívu k tradičnej fiatovej mene krajiny. Niektoré z nich sú založené na blockchainoch a mnohé sa nimi jednoducho „inšpirujú“. Väčšina krajín v súčasnosti robí výskum CBDC. Súperiaca juhokórejská Čína je v najpokročilejšom štádiu. Stredná ríša pilotuje svoj digitálny jüan od apríla minulého roku.

Cieľom pilotného programu Bank of Korea, ktorý sa začal 28. júna tohto roku, je otestovať praktické možnosti digitálnych platieb pomocou telefónov Galaxy.

Podľa denníka The Korea Times je pilotným cieľom skontrolovať, či „je možné uskutočňovať platby pomocou mobilných telefónov pomocou digitálnej meny bez prístupu na internet, alebo zasielať prevody CBDC na iné mobilné telefóny alebo na iné prepojené bankové účty“.

Prvá fáza pilotného projektu potrvá do decembra a bude hodnotiť vhodnosť technológie. Druhá fáza, naplánovaná na január až jún budúceho roku, zhodnotí praktickosť začlenenia CBDC.

Samsung a kryptomeny

Samsung od roku 2019 integruje kryptomeny do svojich smartfónov. Spoločnosť pôvodne vo svojom modeli Galaxy S10 vybudovala krypto peňaženku. V roku 2020 vyšiel rad S20, ktorý rozšíril integrovanú funkcionalitu o Blockchain Keystore – funkciu, ktorá umožňuje užívateľom bezpečne ukladať súkromné ​​kľúče pre kryptomenové peňaženky do svojich zariadení.

Ak bude pilotný projekt úspešný, Južná Kórea bude jednou z prvých krajín, ktoré budú ponúkať CBDC ako alternatívu k službám ako Apple Pay a Google Pay. Tieto služby vám umožňujú uskutočňovať bezkontaktné platby telefonicky bez pripojenia na internet.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár