Ethereum by sa mohlo stať najlepšou kryptomenou

od Martin Tkáč

V poslednej dobe sa veľa priaznivcov etherea domnieva, že táto kryptomena by sa mohla stať špičkovým projektom pred bitcoinom. Jedným z nich je výkonný riaditeľ spoločnosti Galaxy Digital Mike Novogratz, ktorý tvrdí, že Ethereum by mohlo predbehnúť bitcoiny a stať sa najväčšou kryptomenou podľa trhovej hodnoty. Novogratz oznámil svoje názory v nedávnom rozhovore pre agentúru Bloomberg Technology.

Ethereum je na tom lepšie ako bitcoin

Zdá sa, že v posledných mesiacoch sa Ethereu darí lepšie ako bitcoinu. Hodnota bitcoinu od polovice apríla výrazne kolísala. V tomto období minca dosiahla historický rekord okolo 65 000 dolárov. Najväčšia kryptomena z hľadiska trhovej kapitalizácie odvtedy stratila 50 percent a momentálne sa obchoduje za zhruba 33 000 dolárov. Ukázalo sa teda, že bitcoin za posledných 12 mesiacov získal iba 275 percent. Ethereum sa za rovnaké časové obdobie vyšplhalo na viac ako 900 percent.

Aj keď sú bitcoiny v trhovej kapitalizácii o dosť pred ethereom, najvyššia minca stratila viac ako 40 percent. Trhový strop BTC klesol z viac ako 1 bilióna dolárov. K tomuto písaniu je kapitalizácia bitcoinu 624 miliárd dolárov.

Ethereum sa nedávno dostalo na prvé priečky so svojimi úspechmi a novými míľnikmi. Ethereum 2.0, verzia ETH s dôkazom podielu, je v súčasnosti najočakávanejšou udalosťou v priemysle kryptomien. Ešte pred jeho premiérou bolo v sieti zablokovaných takmer 6 miliónov ETH. V čase písania tohto článku je celkový počet blokovaných ETH v sieti ETH 2.0 5 946 677 ETH a blockchain využíva 180 521 validátorov. Počet podielov na Ethereum ukázal, ako presvedčení sú investori o projekte. Skladaný ETH má hodnotu 12,7 miliárd dolárov. To je obrovský nárast z 1,1 miliardy v januári.

Ethereum 2.0 si od svojho oznámenia v decembri minulého roka získalo od komunity obrovskú pozornosť. Na začiatku bolo všetko veľmi namáhavé. Odkedy bola sieť schválená pri 424 288 ETH, tempo zvyšovania sa prudko vzrástlo.

Najnovšie úspechy Etherea

Počas poslednej aktualizácie bola v testovacej sieti Goerli uvedená na trh dlho očakávaná londýnska hard fork. Spustenie aktualizácie oznámil v tweete zakladateľ EthHub Anthony Sassano:

Nadácia Ethereum oznámila plán zverejnenia posledných zmien v blogovom príspevku zverejnenom v júni.

Potom nadácia uviedla:

Táto aktualizácia nadväzuje na berlínsku aktualizáciu, ktorá bola aktivovaná len pred niekoľkými mesiacmi v hlavnej sieti Ethereum. Začatím prác v Londýne, zatiaľ čo sa Berlín rozvíjal, mohli zákaznícke tímy vydať túto sieťovú aktualizáciu v rekordnom čase!

Po vydaní londýnskej aktualizácie (EIP-1559) v testovacej sieti Goerli je ďalším krokom jej nasadenie do testovacej siete Rinkeby. Naplánované je na 7. júla.

zdroj: beincrypto.pl, twitter.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár