Krajiny budú nakupovať Bitcoin na vládnej úrovni

V roku 2021 sa stal Bitcoin prvýkrát zákonným platidlom na národnej úrovni v Salvadore, malej stredoamerickej krajine. Podľa odborníkov je to len začiatok globálneho prijatia tejto kryptomeny, keďže v budúcnosti začne BTC nadobúdať čoraz viac krajín. Podľa Sandy Kaulovej, vedúcej oddelenia digitálnych aktív a poradenských služieb pre investorov v spoločnosti Franklin Templeton, sa táto prax nakoniec stane jednoducho nevyhnutnosťou.

od Martin Tkáč

Stojí za zmienku, že salvádorské úrady sa podelili aj o ďalšiu novú myšlienku súvisiacu s kryptomenami. Ide o predaj občianstva krajiny tisícom žiadateľov prostredníctvom špeciálneho programu. A hoci sa pas dá kúpiť za investíciu v podobe Bitcoinov a USDT, fanúšikovia digitálnych aktív túto iniciatívu aj tak neocenili. Dôvodom je úprimne nadsadená cena 1 milión USD.

Minulý týždeň však predstavitelia Národného úradu pre Bitcoin v Salvadore (ONBTC) uviedli, že plánujú predať všetky pasy do konca roka a získať tak jednu miliardu dolárov. Podľa zamestnancov dostali stovky otázok a žiadostí, a to online aj na veľvyslanectvách.

Kto bude v budúcnosti kupovať Bitcoin?

Podľa Kaula sa BTC už teraz stáva atraktívnym nástrojom pre menej rozvinuté krajiny, ktorý im umožňuje konkurovať veľkým ekonomikám za „rovnejších podmienok“. Tu je vyjadrenie experta k súčasnej situácii.

„Myslím si, že takýchto prípadov bude pribúdať. Každá ekonomika na svete bude nútená akceptovať BTC, pretože niektoré medzinárodné transakcie je jednoduchšie uskutočňovať pomocou kryptomeny.“
Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) môžu tiež zefektívniť cezhraničný obchod, ale takéto nástroje budú stále vystavené kurzovému riziku.

Na druhej strane, Bitcoin možno použiť ako „základnú jednotku medzinárodného obchodu“, ktorá funguje podľa vopred stanovených a pevných pravidiel. Preto skôr či neskôr bude musieť každá krajina držať určité množstvo BTC, aby zabezpečila efektívnu konverziu. Kaul pokračuje.

„Jednoducho vidím, že bitcoin stále viac vstupuje do tradičného bankového systému a stáva sa jeho základnou súčasťou.“

Je dôležité poznamenať, že BTC sa nestáva viac základnou súčasťou bankového systému, ale čoraz populárnejším nástrojom na zhodnocovanie investícií. Svedčí o tom objem kryptomien v peňaženkách patriacich veľkým verejným spoločnostiam. Lídrom medzi nimi je tradične MicroStrategy Michaela Saylora, ktorej mince majú v súčasnosti hodnotu viac ako 7 miliárd dolárov. Celkovo máme deväť verejných spoločností, ktorých bitcoiny na účtoch presahujú ekvivalent 100 miliónov dolárov.

Bitcoinové ETF

Spoločnosť Franklin Templeton je jedným z 13 žiadateľov, ktorí sa usilujú o schválenie prvého spotového ETF na bitcoiny. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) môže tento nástroj schváliť do 10. januára. A v tomto prípade SEC nebude vyčleňovať konkrétnych favoritov, keďže všetky žiadosti musí regulačný orgán schváliť súčasne.
V súvislosti s ETF a zavedením kryptomien do bankového systému zohrá dôležitú úlohu iniciatíva spoločnosti BlackRock, ktorá tiež podala žiadosť v lete 2023. Tá už predtým navrhla Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC) dôležité zmeny, ktoré by bankám umožnili legálne kapitalizovať kurz bitcoinu prostredníctvom ETF.

Banky majú záujem o blockchain

Niektoré banky majú zároveň záujem o platby založené priamo na blockchaine. Startup Fnality spustil platobný systém založený na blockchaine v spolupráci s Lloyds Banking Group, Banco Santander a UBS. Platobný systém Sterling Fnality umožňuje realizovať platby na spoločný účet Fnality v službe hrubého zúčtovania v reálnom čase (RTGS) britskej centrálnej banky.

V apríli 2021 predstavitelia britskej centrálnej banky uviedli, že banka umožní RTGS interakciu s viacerými platobnými systémami po vzore tých, ktoré využívajú blockchain všetkého druhu. Angus Fletcher, výkonný riaditeľ spoločnosti Fnality, komentoval nový vývoj svojho startupu.

„V roku 2024 sa zameriame na škálovanie operácií v rámci riadeného a schváleného rámca Bank of England, ako aj na pokračujúcu snahu o odomknutie nových prípadov použitia na trhu.“

Podľa Fnality bude Bank of England posudzovať operácie platobného systému startupu „s cieľom zabezpečiť súlad s regulačnými predpismi“. Výkonnosť startupu sa bude monitorovať aj počas jeho rastu.

Minulý mesiac spoločnosť Fnality získala 95 miliónov USD od bánk Goldman Sachs, BNP Paribas a ďalších bánk. Startup vytvára tokenizované verzie tradičných mien. A skutočnosť, že Fnality získala od bánk také vysoké ocenenie, dokazuje nezvratnosť vývoja blockchainových platieb. Je zrejmé, že sa v dohľadnej budúcnosti stanú ďalším štandardom v tradičných financiách.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár