Irak zakazuje používanie amerických dolárov

Iracká vláda vydala 14. mája zákaz používania amerických dolárov pri obchodných transakciách. Cieľom zákazu je zvýšiť používanie irackého dinára, fiat meny krajiny, a znížiť vplyv USA v Iraku.

od Martin Tkáč

Irak vydal zákaz transakcií v amerických dolároch

Iracké ministerstvo vnútra vydalo zákaz používania amerického dolára na osobné a obchodné transakcie v krajine. Podľa miestnych správ je cieľom zákazu, ktorý bol zavedený v nedeľu, zvýšiť používanie miestnej meny, irackého dinára. Jeho cieľom je tiež obmedziť pokračujúcu dolarizáciu irackého hospodárstva. Ide tiež o zníženie rozdielu medzi oficiálnym kurzom ponúkaným vládou a kurzom ponúkaným na čiernom trhu, ktorý zvyšuje ceny.

Ministerstvo uviedlo:

„Dinár je v Iraku národnou menou. Váš záväzok obchodovať v ňom namiesto v zahraničných menách posilňuje suverenitu a ekonomiku krajiny.“

Ministerstvo tiež poznamenalo, že obchodovanie s inými menami ako iracký dinár je trestné. Okrem toho sa zaväzuje, že „bude brať na zodpovednosť každého, kto sa pokúsi oslabiť iracký dinár a ekonomiku“.

Dolár

Sankcie za porušenie zákona

S cieľom presadiť zákaz požiadalo Riaditeľstvo ministerstva vnútra pre boj s organizovaným zločinom obchodníkov, aby podpísali záväzky, ktorými zabezpečia, že budú obchodovať len s irackým dinárom. Generál Husajn Al Tamimi, ktorý toto úsilie riadi, vysvetlil, že porušovatelia zaplatia pokutu vo výške jedného milióna irackých dinárov (približne 680 USD). Ak niekto poruší zákon znova, bude čeliť prísnejším trestom. Tie zahŕňajú aj trest odňatia slobody. Al Tamimi uviedol, že „ak to (t. j. platenie dolármi) páchateľ zopakuje, hrozí mu trest odňatia slobody až na jeden rok a pokuta vo výške jedného milióna irackých dinárov. V prípade tretieho porušenia zákona sa tento trest zdvojnásobí a licencia na činnosť bude“ zrušená.

V pozadí prebieha aj vojna proti čiernemu trhu. Ministerstvo vyslalo do terénu tajných úradníkov. Podľa správ miestnej tlače už došlo k niekoľkým zatknutiam ľudí, ktorí platili a prijímali americké doláre.

Má to však vplyv na aktivity irackých občanov. Tí totiž potrebujú doláre na nákup nehnuteľností a áut, keďže majitelia požadujú platbu za tieto predmety v cudzej mene. Amerických dolárov je na oficiálnych trhoch málo a občania musia splniť niekoľko požiadaviek, aby ich mohli dostať.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár