Cena akcií AMTD Digital vzrástla za tri týždne 300-násobne. Je toto nový GameStop?

od Martin Tkáč

Kritici bitcoinu naň často útočia s argumentom, že má obrovské výkyvy v kurze. Na akciovom trhu však môžete nájsť príklady aktív, ktoré sa správajú ešte prekvapivejším spôsobom. Cena cenných papierov AMTD Digital vzrástla viac ako 300-krát za menej ako 3 týždne. Kapitalizácia spoločnosti sa blížila k 500 miliardám USD.

NEWSLETTER okrypte.sk
AMTD Digital

AMTD Digital je fintech patriaca do skupiny AMTD IDEA z Hong Kongu. Na burze cenných papierov v New Yorku (NYSE) debutoval nedávno, len 15. júla. Zaujímavosťou je, že spoločnosť využila jednoduchší spôsob získania kapitálu – namiesto tradičnej emisie akcií dostali investori možnosť kúpiť si ADS, teda americké vkladové listy. Ide o cenné papiere vydané bankou, nie samotnou spoločnosťou.

Na investorský trh bolo dodaných iba 16 miliónov ADS za 7,8 USD za kus. Potom už napätie len rástlo. Do 27. júla sa cena zvýšila takmer desaťnásobne. Počas nasledujúcich troch sedení rástol takmer nepretržite. V utorok bol kurz až 2 555,3 USD, čo je viac ako 327-krát viac ako v čase debutu. Aktuálne však už cena klesla na 800 dolárov.

Nevieme, či je to koniec cenového rastu spoločnosti, ale stojí za to dodať, že na svojom vrchole bol AMTD Digital ocenený na takmer 500 miliárd USD. To je viac ako Meta platformy (Facebook), Visa, Exxon Mobil, Walmart alebo Coca-Cola.

Boli nejaké dôvody na takýto cenový skok? Fintech vlani vygeneroval zisk 22 miliónov USD pri tržbách 25 miliónov USD. V súčasnosti jeho kapitalizácia presahuje 200 miliárd dolárov. Spomínaný palivový gigant mal len v druhom štvrťroku tohto roka zisk takmer 18 miliárd USD pri tržbách vyše 115 miliárd USD.

Čo na to hovoria analytici?

Analytici poukazujú na to, že býčí trh na AMTD Digital je podobný tomu, čo sa stalo na burze začiatkom roka 2021. Majú na mysli kroky komunity z Redditu, ktoré viedli k slávnemu cenovému nárastu na burze GameStop.

Súčasná kapitalizácia AMTD Digital je spôsobená aj nízkym počtom obchodovaných akcií. Máme teda – ako v prípade bitcoinu – dosť obmedzenú ponuku. Po IPO vlastní hlavný akcionár – AMTD IDEA – takmer 90 % akcií.

Dá sa očakávať ďalšia vlna zdražovania AMTD? Podľa odborníkov spoločnosť „nezachytila ​​predstavivosť individuálnych investorov ako GME“. Horšie je, že základy spoločnosti nenasvedčujú ďalšiemu rozmachu.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár