Blockchain Solana si získava na popularite

od Martin Tkáč

Denný prenos údajov GitHub spoločnosti Solana sa po nedávnom útoku DDoS zvýšil. Natívna kryptomena projektu SOL je teraz piatou najväčšou digitálnou menou podľa trhovej kapitalizácie.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

SOL silnie

Podľa údajov Santiment, Solana prekročila denné rýchlosti prenosu dát iných projektov – Polkadot a Cardano. Počet denných odoslaní GitHub týkajúcich sa Solana dosiahol 90. Stalo sa tak medzi 12. novembrom a 13. decembrom. V prípade Polkadot hovoríme o čísle 76 a Cardano – 65.

Prudký nárast aktivity vývojárov na webe pre Solana nasleduje po nedávnom DDoS útoku, ktorý sa odohral 9. decembra. Útok výrazne spomalil sieť. Piaty najväčší blockchain na trhu dokázal zmierniť problémy bez vypnutia siete, no vyvolal vážne obavy o jeho kvalitu.

DDoS útok je koordinovaná aktivita zacielená na botnet, ktorá zahltí sieť falošnou prevádzkou.

Mnohí experti tvrdili, že DDoS útok je výsledkom nedostatkov v dizajne a konsenzuálneho mechanizmu SOL.

Majk Spirit NFT

Správa Grayscale Investment skôr naznačila, že niektoré riešenia spoločnosti Solana sú kontroverzné:

SOL mechanizmus konsenzu využíva novú technológiu blockchainu, ktorá nie je široko používaná a nemusí fungovať tak, ako má. V kryptografii, ktorá je základom siete, môžu byť chyby, vrátane chýb, ktoré ovplyvňujú funkčnosť siete Solana alebo spôsobujú, že sieť je zraniteľná voči útokom.

V septembri čelila sieť Solana podobnému problému, keď náhle zvýšenie počtu transakcií viedlo k výpadku, ktorý trval takmer 17 hodín. Vývojárom projektu sa v tom čase problém nepodarilo vyriešiť.

Solana – líder na trhu

Blockchain Solana sa stal v roku 2021 jednou z najrýchlejšie rastúcich sietí inteligentných zmlúv a je čoraz bežnejšou voľbou pre vývojárov decentralizovaných finančných projektov a nevymeniteľných tokenov (NFT).

Rastúca popularita projektu často viedla k porovnávaniu s Ethereom. Solanu niektorí dokonca nazývajú „Ethereum Killer“. Z dlhodobého hľadiska sa však rastúce obavy o základy siete môžu ukázať ako problematické. Okrem toho Ethereum v súčasnosti zostáva hlavným lídrom na trhu blockchainu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár