Mark Cuban prirovnáva súčasný trh s kryptomenami k bubline DotCom

Mark Cuban prirovnáva súčasný trh s kryptomenami k bubline DotCom

od Simona

Slávny miliardár, majiteľ Dallas Mavericks Mark Cuban, verí, že súčasný pokles kryptomien je podobný poklesu internetu na začiatku 21. storočia. Sektor digitálnych aktív sa podľa neho môže stabilizovať až vtedy, keď firmy začnú do svojich aktivít zavádzať smart kontrakty.

Kryptomeny napodobňujú internet

Trh s kryptomenami zažil obrovskú korekciu. Dve najväčšie digitálne aktíva podľa trhovej kapitalizácie bitcoin a ethereum, stratili viac ako 15 % svojej hodnoty len za sedem dní.

Podľa Marka Cubana, majiteľa tímu NBA Dallas Mavericks a vášnivého zástancu tejto triedy aktív, klesajúci trend pripomína technologický krach z roku 2000. Internetové spoločnosti boli na konci deväťdesiatych rokov obrovským trendom a dostávali značné sumy kapitálu.

Napriek tomu sa v tejto oblasti objavilo veľa špekulácií a väčšina spoločností nebola úspešná. To viedlo k vytvoreniu tzv. Dotcom bubliny a medvedieho trhu, ktorý nasleduje. Stojí však za zmienku, že niektoré organizácie prežili ťažké časy a dnes patria medzi popredné svetové technologické korporácie. Ide napríklad o Amazon, eBay či Google.

Na druhej strane je internet základným prvkom modernej spoločnosti a je aktívne zapojený do takmer každej obchodnej a spoločenskej činnosti.

Cuban verí, že úspech kryptomien v posledných rokoch poháňa nadšenie okolo NFT a DeFi. Napriek tomu tvrdí, že digitálne zberateľské predmety nie sú také dôležité ako smart kontrakty. Američan predpovedá, že keď spoločnosti začnú smart kontrakty, kryptomeny sa môžu opäť presunúť na sever:

„To bude musieť byť ďalší hnací faktor. Spoločnosti môžu využívať inteligentné zmluvy na získanie konkurenčnej výhody. Nepotrebujeme NFT alebo DeFi v každom reťazci.
Nepotrebujeme mosty na prenášanie NFT medzi reťazcami (to ich robí zameniteľnými?) Potrebujeme inteligentné zmluvné aplikácie, ktoré nahradia aplikácie SAAS.“

Zmena pozície

Miliardár nebol vždy zástancom sveta kryptomien. Začiatkom roku 2020 odsúdil bitcoiny a tvrdil, že s banánmi sa obchoduje ľahšie ako so základným digitálnym aktívom. Krátko na to zmenil svoju pozíciu a teraz je zástancom tohto sektora.

Jeho tím NBA navyše akceptuje niekoľko kryptomien vrátane bitcoinu, etherea a dogecoinu ako platobného prostriedku za lístky na zápas a tovar.

Zdá sa však, že obľúbeným protokolom Cubana je Ethereum. Donedávna ho a jeho rodný token vychvaľoval ako investičnú možnosť s najvyšším potenciálom rastu.

Minulý mesiac Američan priznal, že je „veľmi optimistický“, pokiaľ ide o nadchádzajúci posun Etherea od proof-of-work k proof-of-stake, známemu ako „Merge“. Cuban predpovedá, že táto udalosť zníži spotrebu energie protokolu a premení ethereum na deflačné aktívum.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár