Blockstream a Block postavia BTC ťažobné centrum poháňané technológiou Tesla

od Martin Tkáč

V piatok spoločnosť na ukladanie kryptomien Blockstream a Block Inc. (predtým Square) oznámila výstavbu bitcoinového ťažobného centra na solárny pohon v Texase. Bude mať elektrický výkon 3,8 megawattu (MW), ktorý vyrobí súbor fotovoltických článkov od Tesly – Solar a Megapack. Ich kapacita je 12 MWh.

Megapack, vyrobený spoločnosťou Tesla Energy, je výkonná lítium-iónová batéria, ktorá vám umožňuje uchovávať energiu. Napríklad jedna z popredných verejne kótovaných spoločností na ťažbu bitcoinov, Hut 8 Mining, má približne 209 MW celkovej zmluvnej ťažobnej kapacity.

Cieľom projektu je otestovať realizovateľnosť prevádzky BTC ťažobného centra s nulovými energetickými emisiami. Blockstream a Block začali na projekte spolupracovať vlani v júni, pričom Block sľúbil investovať 5 miliónov dolárov do jeho výstavby.

Verejný informačný panel zobrazujúci ekonomiku projektu

Okrem fyzickej výstavby pripravia tímy Blockstream a Block aj verejne dostupný dashboard, ktorý bude informovať o ekonomike projektu. Kľúčové metriky budú zahŕňať výkon, počet vyťažených bitcoinov, efektívnosť úložiska, celkovú dobu prevádzky, výdavky, návratnosť investícií atď. Bude k dispozícii pre kohokoľvek 24 hodín denne, 7 dní v týždni z akéhokoľvek prehliadača.

Zatiaľ čo ťažba bitcoinu pomocou solárnej energie je teoreticky uhlíkovo neutrálna, v kryptomenovej komunite sa vyvolalo veľa polemík o praktickosti tohto riešenia.

V júni 2021 Braiins, najstarší fond na ťažbu bitcoinov na svete, zverejnil štúdiu uskutočniteľnosti využitia slnečnej energie na ťažbu kryptomeny. V ňom dospel k záveru, že to nie je rentabilné. Dokonca aj vzhľadom na takmer bezplatné náklady na elektrinu a recykláciu prebytočnej energie počas špičkových hodín slnečného svitu.

Vedúci marketingu Braiins, Kristian Csepcsar, je silným kritikom tejto primárnej ťažby kryptomien. Tradičné metódy hodnotenia „šetrnosti k životnému prostrediu“ podľa neho nezohľadňujú niektoré dôležité veci. Ide napríklad o produkciu „brutálne“ škodlivých chemikálií pri výrobe solárnych panelov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár