70% Salvadoranov nie je spokojných s novým zákonom o bitcoine

od Martin Tkáč

Už len 5 dní zostávalo do toho, kým Salvador schválil kontroverzný zákon o zákonnom platidle bitcoinov. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky však občania krajiny tejto myšlienke stále nie sú naklonení.

Prieskum Stredoamerickej univerzity José Simeóna Cañasa (UCA) odhalil, že 7 z 10 Salvadoranov by chcelo, aby úrady zákon zrušili.

Výskum tiež ukazuje, že 2 z 10 opýtaných ľudí „neveria bitcoinu“. 43% opýtaných Salvadorčanov sa domnieva, že s legalizáciou BTC ako meny sa ekonomika krajiny zhorší. Iba 17% uviedlo, že takýto krok môže mať pozitívny vplyv.

Riaditeľ univerzity Andreu Oliva poznamenal, že „čo vyniká, sú dezinformácie, ktoré má obyvateľstvo ohľadom bitcoinu“.

#EncuestaUCA | Výsledkom je nasledujúca recenzia: „Pobrežie salvadoreña opina sobre el Bitcoin y la situación socioeconómica del país“

➡️Boletínhttps: //t.co/Ot3ksFMk4F

➡️Prezentáciahttps: //t.co/9CffOiiqnJ

➡️Infográfico

 

Malý záujem o bitcoiny

Štúdia tiež odhalila, že záujem občanov o vládnu peňaženku Chivo alebo výsadok 30 dolárov v BTC je nízky. Táto téma zaujíma len 5,5% respondentov.

Salvadorčanov sa tiež pýtali, či by používanie bitcoinu malo byť povinné alebo dobrovoľné. Až 96% ľudí zvolilo druhú odpoveď.

Šesť z 10 respondentov nesúhlasilo alebo sa ostro postavilo proti rozhodnutiu vlády vynakladať verejné peniaze na používanie bitcoinu v krajine. Viac ako polovica opýtaných sa domnievala, že po zavedení zákona sa zvýši cena potravinárskych výrobkov.

Tajomník Únie justičných pracovníkov Stanley Quinteros naopak povedal, že zákon nebude prospešný pre ľudí:

Sme presvedčení, že implementácia tohto zákona, ktorý pokrýva viac ako 203 miliónov dolárov, môže posilniť ďalších aktérov, ako je bezpečnosť, zdravie a vzdelávanie. Tento zákon namiesto prospechu Salvadoranom spôsobí hospodárske škody.

Štúdia vykonaná na hŕstke ľudí

Prieskumu, ktorý sa konal od 13. do 20. augusta, sa zúčastnilo iba 1 281 ľudí. Neodráža teda celú populáciu tejto 6,5 miliónovej stredoamerickej krajiny.

V júni Svetová banka uviedla, že Salvádoru nemôže pomôcť pri zavádzaní bitcoinu z dôvodu environmentálnych problémov a problémov transparentnosti. Koncom minulého mesiaca začali v uliciach krajiny protesty. Ľudia tak vyjadrili svoj nesúhlas s novým zákonom.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár