Umelá inteligencia vám povie dátum vyhotovenia starej fotografie

Izraelský algoritmus PhotoDater na základe umelej inteligencie analyzuje staré fotografie a poskytuje dátum ich vyhotovenia. To môže pomôcť nielen každému z nás určiť presné obdobie z ktorého pochádzajú staré analógové fotografie v rodinnom albume, ale predovšetkým revolučne zmeniť prácu historikov.

od Simona

PhotoDater určí rok vzniku fotografie

Izraelská spoločnosť MyHeritage bola doteraz známa najmä svojou genealogickou službou, ktorá pomáha určiť, kto má aký pôvod (všetko na základe testov DNA). Teraz však spoločnosť vytvorila aj službu PhotoDater. Ide o program, ktorý je založený na umelej inteligencii (AI) a pomáha určiť, v akom období bola fotografia vyhotovená.

Ako môžete využiť túto možnosť? Stačí si vytvoriť účet na webovej stránke MyHeritage a nahrať naskenovanú starú fotografiu. Umelá inteligencia potom začne analyzovať údaje obsiahnuté na fotografii a poskytne dátum jej vyhotovenia.

Ako je to možné? Po prvé, umelá inteligencia bola „nakŕmená“ stovkami tisícok starých fotografií, ktorých dátum vyhotovenia je známy. To umožnilo programu naučiť sa spájať konkrétne historické obdobie okrem iného so spôsobom pokrytia alebo vymaľovania stien, oblečením a dokonca aj so spôsobom nastavenia rámu. Na základe týchto detailov je umelá inteligencia schopná odvodiť dátum vyhotovenia fotografie. Uvádza však len približný rok. Aspoň v súčasnosti.

Niekedy však program nedokáže poskytnúť dátum (napr. pri zlej kvalite fotografie). Vtedy žiada o podrobné informácie o okolnostiach, za ktorých bola fotografia zhotovená, a o tom, čo je na nej. Na základe takýchto údajov je schopný uviesť aj dátum.

Vývojári programu sa domnievajú, že AI si veľmi dobre poradí s fotografiami z rokov 1860 – 1990.

Pomoc pre historikov?

Je aplikácia užitočná len pre tých, ktorí sa venujú výskumu svojej rodinnej histórie? Nie nevyhnutne. Aplikácia môže priniesť revolúciu aj do práce historikov, pretože im pomôže odhadnúť časové obdobie, v ktorom sa fotografie nachádzajú. Doteraz museli historici analyzovať oblečenie, účesy alebo zbrane ľudí na fotografiách sami. Tento proces mohol byť časovo náročný. Umelá inteligencia ho teraz môže výrazne urýchliť, a tým zvýšiť produktivitu výskumníkov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár