Tri hlavné praktické využitia bitcoinu, ktoré musíte poznať

V každej ekonomike musia peniaze spĺňať tri základné funkcie. Musia byť prostriedkom výmeny, zúčtovacou jednotkou a uchovávateľom hodnoty. 

od Rastislav Vasilišin

Bitcoin je na trhu už viac ako 13 rokov a priniesol so sebou úplne novú triedu decentralizovaných aktív. 

 Napriek tomu ho mnohí stále degradujú na špekulatívnu investíciu bez praktického využitia alebo vnútornej hodnoty. 

 Je to pochopiteľné vzhľadom na to, aká nízka je v širokej verejnosti úroveň znalosti o bitcoinovom protokole a sieti. 

 Väčšina ľudí si o bitcoine prečítala jeden alebo dva články a zvyšok o ňom nevie absolútne nič. Aj preto je ľahké kritizovať niečo, čomu úplne nerozumieme, najmä keď sa o tom šíri také množstvo nezmyslov. 

 Som dosť starý na to, aby som si pamätal, keď bol internet nebezpečnou a zbytočnou technológiou, ktorý podľa „odborníkov“ nikdy neuspeje.

Tri hlavné praktické využitia bitcoinu, ktoré musíte poznať

Sladká nevedomosť. 

 Pozrime sa preto na tri hlavné príklady využitia bitcoinu pre bežných ľudí,  investorov a inštitúcie. 

Peňažné prevody

V každej ekonomike musia peniaze spĺňať tri základné funkcie. Musia byť prostriedkom výmeny, zúčtovacou jednotkou a uchovávateľom hodnoty. 

 Peňažné prevody sú preto prvým príkladom využitia bitcoinu. Toto najväčšie digitálne aktívum niekoľkonásobne zvyšuje rýchlosť a spoľahlivosť tejto základnej funkcie peňazí. 

 Cezhraničné bankové prevody sú drahé a pomalé. Ten, kto mal možnosť posielať milión eur do zahraničia, vie o čom hovorím. Ak vám aj banka schválila prevod, tak prinajmenšom trval tri pracovné dni. 

A zabudnite na prevody počas víkendov alebo štátnych sviatkov. Nehovoriac už o poplatkoch za takúto transakciu, z ktorej normálnemu človeku príde nevoľno.

 Prostredníctvom bitcoinov je možné previesť neobmedzené množstvo peňazí pri takmer nulových poplatkoch a to za niekoľko minút. 365 dní v roku. 

 Existuje mnoho príkladov, kedy bola prevedená miliarda dolárov za menej ako päťdesiat centov na poplatkoch a to v priebehu niekoľkých minút. 

 A keďže bitcoinová sieť je najviac zabezpečená monetárna sieť na svete, transakcie sú mimoriadne spoľahlivé a transparentné.  

Remitencie do rozvojových krajín

Druhým príkladom využitia bitcoinu ako prostriedku výmeny, sú takzvané remitencie. 

 Remitencie sú odvodené od anglického slova remit, čo znamená poslať späť. Odosielateľom týchto prevodov sú zvyčajne ľudia, ktorí pracujú v zahraničí a zarobené peniaze posielajú svojim príbuzným domov. 

 Takéto prevody peňazí predstavujú jeden z najväčších zdrojov príjmu pre ľudí v rozvojových krajinách. Remitencie sú preto extrémne dôležitou súčasťou finančného systému a celosvetovo sa takto prevedie viac ako bilión dolárov ročne.

 India, Čína, Mexiko, Filipíny a Nigéria patria medzi krajiny najviac závislé od týchto prevodov. V našom regióne sú najviac závislé krajiny od remitencií Rusko, Ukrajina, alebo Moldavsko. 

 Western Union, ako jedna z najväčších spoločností na cezhraničné prevody, si v priemere účtuje nehoráznych 15 percent za prevod. Pre prisťahovaleckú rodinu to predstavuje stratu 15 eur za každých poslaných 100 eur. 

 Dnes je vďaka bitcoinu a sieti Lightning možné posielať priamo doláre s nulovými poplatkami, a to takpovediac rýchlosťou svetla.

The Flash Running GIF by CraveTV

Uchovávateľ hodnoty

 Uchovávateľ hodnoty, ako tretia funkcia peňazí, je v súčasnosti pre bitcoin tou najdôležitejšou.

 Všetci potrebujeme spôsob, ako ochrániť svoj majetok. Peniaze v banke výrazne strácajú hodnotu a pri dnešnej vysokej inflácii do štyroch rokov prídeme o polovicu a do siedmich o všetky úspory. 

 Aj preto uchovávateľ hodnoty, ako tretia funkcia peňazí, v súčasnosti najviac napomáha adopcii bitcoinu.

 Vďaka tomu už dnes málokto popiera, že bitcoin sa stáva novodobým digitálnym zlatom.

 Aj napriek tohtoročnému prepadu jeho ceny je bitcoin historicky stále najlepším uchovávateľom hodnoty v porovnaní s akýmkoľvek iným aktívom. Či už to je 7 milión percentné zhodnotenie od jeho vzniku, alebo 90 percentné priemerné ročné zhodnotenie, na takéto čísla si nemôže nárokovať žiadne iné globálne aktívum.  

 Preto niet divu, že čoraz viac malých aj inštitucionálnych investorov si bitcoin nakupuje do svojho portfólia a jeho adopcia je na historickom maxime.

 Investori pochopili, že bitcoin je dnes vnímaný ako investičné aktívum, či už to je regulátormi alebo finančnými inštitúciami po celom svete a nič ho nedokáže zastaviť. 

 Bitcoin postupne začína nahrádzať tradičné bezpečné prístavy ako sú zlato alebo dlhopisy. Kým zlato po zarátaní inflácie za posledných desať rokov nezarobilo ani cent, dlhopisy dokonca zaznamenali negatívny výnos.

Uchovávateľ hodnoty

Najmä v rozvojových krajinách si investori začali uvedomovať, že bitcoin je najlepšou ochranou majetku.

 Stačí sa pozrieť na tragédie vo Venezuele, Libanone alebo v Turecku.

 Ani u nás to nie je o nič lepšie.

 Veď kto by chcel každý rok prísť o 10 percent svojich peňazí?

 Či už je to inflácia, vládna cenzúra alebo konfiškácia, bitcoiny sú z dlhodobého hľadiska najlepšou ochranou majetku na celom svete.  

Záverom

 Pre stovky miliónov ľudí je bitcoin symbolom slobody, nezávislosti, bezpečnosti, transparentnosti a čestnosti.

 Nedá sa vytvoriť zo vzduchu. Nedá sa s ním manipulovať. Nedá sa skonfiškovať. Nedá sa falzifikovať.

 Ľudstvu trvalo viac ako 5 000 rokov, kým objavilo túto revolučnú finančnú technológiu.

 Ak ste pre bitcoiny stále nenašli využitie, je to len preto, že mu nerozumiete alebo nechcete rozumieť. Nesmiete dopustiť, aby neznalosť a intelektuálna pohodlnosť zasahovala do vašej finančnej slobody.

 Dajte si to ako novoročné predsavzatie a urobte si v tom jasno!  

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár