Prestávame dôverovať umelej inteligencii

Nový prieskum spoločnosti Salesforce ukazuje rastúcu nedôveru voči umelej inteligencii a spoločnostiam, ktoré ju používajú. Z iného, austrálskeho prieskumu vyplynulo, že väčšina z nás si myslí, že umelá inteligencia vytvára viac problémov, ako ich rieši.

od Simona

Už nedôverujeme umelej inteligencii

Podľa nového prieskumu spoločnosti Salesforce sa medzi spotrebiteľmi prehlbuje „priepasť dôvery“ voči spoločnostiam využívajúcim umelú inteligenciu. Mnohí tiež prechovávajú obavy z možného neetického používania tejto technológie.

Spoločnosť zverejnila výsledky prieskumu medzi viac ako 14 000 spotrebiteľmi a spoločnosťami v 25 krajinách. Z neho vyplýva, že takmer tri štvrtiny zákazníkov sa obávajú neetického používania umelej inteligencie. Okrem toho viac ako 40 % opýtaných nedôveruje spoločnostiam, ktoré túto modernú technológiu využívajú. Takmer 70 % respondentov uviedlo, že s rozvojom umelej inteligencie je čoraz dôležitejšie, či sú spoločnosti, ktoré ju používajú, dôveryhodné.

Spoločnosť Salesforce tak zaznamenala zaujímavý jav: od minulého roka sú respondenti menej otvorení používaniu umelej inteligencie. V prieskume z roku 2022 bolo viac ako 80 % spoločností a 65 % spotrebiteľov otvorených používaniu AI. V súčasnosti tieto percentá klesli na 73 % a 51 %.

Umelá inteligencia

Umelá inteligencia vytvára viac problémov, ako ich rieši

Ešte zaujímavejšie sú výsledky prieskumu, ktorého sa zúčastnilo takmer 1 500 Austrálčanov. Za prieskumom stojí Roy Morgan. Z neho vyplynulo, že takmer 60 % opýtaných súhlasilo s názorom, že umelá inteligencia „vytvára viac problémov, ako ich rieši“.

Každý piaty človek sa zasa domnieva, že táto technológia by mohla spôsobiť zánik ľudstva. A to už do roku 2043.

Z ďalšieho prieskumu, tentoraz od spoločnosti Pew Research, ktorá sa pýtala na názor viac ako 5 000 Američanov, vyplynulo, že 18 % občanov USA už použilo ChatGPT OpenAI. Celkovo o chatbote počula takmer štvrtina z nich. V poslednej skupine boli najmä ľudia mladší ako 30 rokov, ktorí bota použili aspoň raz (40 %).

V pozadí prebieha diskusia o tom, ako a či vôbec regulovať trh s umelou inteligenciou. Tieto obavy naznačujú, že tlak verejnosti na ochranu ľudí pred negatívnymi účinkami vývoja nových technológií prinúti politikov niečo urobiť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár