Paraguaj sa opäť snaží regulovať trh s kryptomenami

Paraguaj sa opäť snaží regulovať trh s kryptomenami

od Martin

Paraguajská Poslanecká snemovňa v stredu hlasovala v pomere 40 ku 12 za reguláciu ťažby a obchodovania s kryptomenami. Ide o ďalší pokus o reguláciu priemyslu v tejto krajine.

NEWSLETTER okrypte.sk

Paraguaj reguluje trh s kryptomenami

Pripomeňme, že v decembri Senát krajiny prijal podobný zákon, ktorý si však vyžiadal úpravy. Teraz sa dokument vráti tomuto orgánu s úpravami Poslaneckej snemovne. Keď Senát definitívne schváli zmeny, návrh poputuje na prezidentský stôl, kde ho prezident krajiny podpíše alebo bude vetovať.

V minuloročnom rozhovore pre CoinDesk Carlos Rejala, jedného z autorov návrhu zákona povedal, že cieľom dokumentu je prilákať do krajiny baníkov BTC. Dodajme, že Paraguaj sa môže pochváliť jednou z najnižších sadzieb elektriny v Latinskej Amerike. To zostáva na úrovni približne 5 centov za kilowatthodinu.

Ak sa návrh zákona stane právoplatným, individuálni a podnikoví baníci budú musieť požiadať o licenciu na používanie priemyselnej elektriny. K dispozícii bude aj register pre každú fyzickú alebo právnickú osobu, ktorej účelom je poskytovať služby obchodovania s kryptomenami alebo ich skladovanie pre tretie strany.

Počas rozpravy sa proti návrhu zákona postavil kongresman Tadeo Rojas s tým, že rozpočtový výbor Poslaneckej snemovne ho odporučil zamietnuť. Dodal, že dopad nápadu na vytváranie pracovných miest je nízky v porovnaní so spotrebou energie, ktorú vyžadujú spoločnosti na ťažbu BTC.

paraguajský trh s kryptomenami

Kongresman Sebastián García zase povedal, že zákon stanovuje trhové stropy tak, aby spotreba energie bola v súlade s jej dostupnosťou.

Príležitosť v kryptomenách

Hoci Spojené štáty zostávajú skeptické voči liberalizácii trhu s kryptomenami (v krajine sa stále diskutuje o tom, ktoré orgány by mali toto odvetvie regulovať), Salvador uznal bitcoin ako platobný prostriedok takmer pred rokom.

Odvtedy vytvoril aj sieť bitomatov a špeciálnu mobilnú peňaženku na bitcoiny. Okrem toho sa plánuje vybudovanie Bitcoin City – národné a regionálne centrum kryptomien. Vláda prezidenta Bukeleho uvažuje aj o vytvorení bitcoinového datacentra, ktoré bude využívať energiu zo sopiek.

zdroj: coindesk.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár