Spoločnosť Neuralink naberá dobrovoľníkov na skúšky mozgových implantátov

Po tom, čo spoločnosť Neuralink dostala zelenú od FDA (Food and Drug Administration), začína nábor prvých dobrovoľníkov, ktorí budú súhlasiť s implantáciou do mozgu. Čip sa má implantovať ochrnutým ľuďom, aby mohli používať počítač pomocou svojich myšlienok.

od Simona

Ak budú všetky testy úspešné, Neuralink prinesie revolúciu nielen do života ochrnutých ľudí. Mohlo by sa teda v najbližších rokoch stať ovládanie počítača pomocou myšlienok bežnou záležitosťou?

Rozhranie mozog-počítač je čoraz bližšie – prebieha nábor dobrovoľníkov

Možnosť ovládať počítač myšlienkami nie je sci-fi, ale naša moderná realita. Kontroverzný projekt Neuralink teraz vstupuje do ďalšej fázy vývoja. Na oficiálnej webovej stránke spoločnosti sa objavil blogový príspevok, ktorý oznamuje, že sa začína nábor. Do projektu sa môžu zapojiť ľudia s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS) a ľudia s kvadruplegiou spôsobenou poranením krčnej miechy.

Mozgové čipy

Očakáva sa, že klinické skúšky PRIME (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) budú trvať šesť rokov. Ich súčasťou bude chirurgické umiestnenie ultratenkých a flexibilných vlákien implantátu N1 do oblasti mozgu, ktorá ovláda pohyb. Implantát umiestnený v mozgu bude čítať myšlienky pacienta a posielať údaje do aplikácie, ktorá dekóduje zámer pohybu. Očakáva sa, že prvou aplikáciou implantátu N1 bude umožniť ochrnutým ľuďom ovládať kurzor myši a klávesnicu počítača len pomocou svojich myšlienok.

Bude Neuralink začiatkom kyborgizácie spoločnosti?

Ambície spoločnosti Elona Muska siahajú oveľa ďalej než len k pomoci ochrnutým. Očakáva sa, že implantát N1 bude slúžiť na liečbu chorôb, ako sú obezita, autizmus, depresia a schizofrénia. Predstavitelia spoločnosti idú vo svojich predpovediach aj niekoľko krokov dopredu. Neuralink bude v budúcnosti slúžiť ako rozhranie mozog-počítač, ktoré spôsobí revolúciu vo využívaní elektroniky. Nebudú ho využívať len chorí, ale aj zdraví ľudia.

Spoločnosť Elona Muska dúfa, že sa stane priekopníkom myšlienky transhumanizmu, t. j. spojenia ľudského tela s elektronikou. Nie je ťažké predstaviť si kybernetické protézy ovládané mozgovým čipom. Treba dodať, že v budúcnosti chce Neuralink spojiť potenciál mozgových implantátov s umelou inteligenciou, ktorá bude ešte presnejšie čítať signály z konkrétnych oblastí mozgu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár