Spoločnosť JPMorgan predstavila model ChatGPT na predpovedanie pohybu na akciovom trhu

Spoločnosť JPMorgan Chase predstavila nový model umelej inteligencie, ktorý predpovedá pohyby na akciovom trhu na základe vyhlásení Federálneho rezervného systému. Banka opisuje použitú stupnicu ako skóre Hawk-Dove.

od Simona

Newsletter news

Medzinárodná finančná spoločnosť JPMorgan Chase predstavila nový model umelej inteligencie, ktorý dokáže predpovedať pohyby na akciovom trhu na základe výrokov Federálneho rezervného systému.

Nástroj využíva ChatGPT na interpretáciu výrokov Federálneho rezervného systému, čo je čoraz populárnejší prípad použitia.

Spoločnosť JPMorgan Chase pracuje na viacerých prípadoch použitia AI

Nástrojom je jazykový model založený na ChatGPT na hodnotenie vplyvu, ktorý môžu mať na pohyby akcií. Investičná banka zvažuje Hawk-Dove Score. Joseph Lupton, ekonóm banky, uviedol, že „prvé aplikácie sú povzbudivé“.

Model napríklad ukázal:

„…nárast intenzity rozhovorov o sprísňovaní menovej politiky predstaviteľmi Fedu medzi zasadnutiami. Následné politické vyhlásenie sa uberalo týmto smerom a výnosy jednoročných štátnych dlhopisov vzrástli“.

Nárast o 10 bodov na škále zodpovedá zvýšeniu pravdepodobnosti zvýšenia sadzby o 25 bázických bodov na najbližšom zasadaní centrálnej banky o 10 percentuálnych bodov. Model bude v nasledujúcich mesiacoch aplikovaný na viac ako 30 centrálnych bánk.

Rebríček Hawk-Dove Federal Reserve | FT

JPMorgan Chase sa nevyhýba využívaniu technológií pri svojich operáciách. Banka sa zaoberá najmä umelou inteligenciou, pričom v produkcii je údajne už viac ako 300 prípadov použitia. Generálny riaditeľ Jamie Dimon povedal, že táto technológia je prelomová.

Za tento obrovský nápor na produkty využívajúce AI je zodpovedná spoločnosť ChatGPT. JPMorgan Chase zasa vynakladá viac ako 2 miliardy dolárov na budovanie cloudových dátových centier.

umelá inteligencia

Dropbox znižuje počet zamestnancov, aby sa mohol sústrediť na produkty využívajúce umelú inteligenciu

Mnohé technologické spoločnosti urobili z umelej inteligencie ústrednú súčasť svojich stratégií rastu. Nedávno sa k nim pridala aj spoločnosť Dropbox, ktorá znížila počet svojich zamestnancov o 16 %, aby mohla zamestnať talenty pre produkty poháňané umelou inteligenciou. Spoločnosť presunula časť svojej pracovnej sily, aby sa zamerala na túto novú stratégiu, a chce dodávať nové produkty na zvýšenie príjmov.

Keďže záujem o AI sa vzbudzuje, viaceré významné osoby a subjekty vyzývajú na reguláciu. Patria medzi ne Elon Musk, John Legend a čínska vláda. Musk, ktorý vystúpil z predstavenstva OpenAI, kritizoval tempo vývoja AI. Legend sa medzitým obáva dôsledkov hudby generovanej umelou inteligenciou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár